Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... model cerere prelungire pensie intretinere,copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

model cerere prelungire pensie intretinere,copil major,dar inca la studii

Buna ziua,

Va rog frumos daca se poate sa-mi spuna cineva cum se intocmeste aceasta cerere de prelungire a pensiei de intretinere a copilului,pe care o sa o faca ea bineinteles,ca este majora,dar inca studiaza.

Daca noi locuim in Mangalia si avem judecatorie,iar tatal este in Calarasi,putem inainta cererea la Mangalia?

Ce acte mai trebuie anexate cererii?Adeverinta scolarizare,hotarare divort?

Multumesc tuturor,

Chiar nu stie nimeni cum arata o astfel de cerere?:( Am cautat la documente utile insa nu am gasit!
ContSters145300, utilizator
Ce varsta are fiul major ?
Daca a depasit varsta de 26 ani o astfel de cerer nu este admisibila ?
Poate doriti majorarea pensiei,avand in vedere ca o hotarare de oblifgare la pensie exista(cea de divort)

Este bine sa dati toate aceste detalii.
Fetitza are 18 ani,iar conf.hotararii de divort am primit eu pensie pt. intretinerea ei,pana la majorat.Ea este cls.a XI a si mare are,firesc,inca un an liceu si inca 4 de facultate,de aceea intreb,daca in hotarare se specifica pana la majoratul minorei,asta inseamna ca daca inca este la studii, trebuie alta hotarare judecatoreasca?
Multumesc pentru raspunsuri!
Este necesara promovarea unei actiuni de stabilire pensie de catre fiica dvs..
Actiunea se va promova de fiica personal, in contradictoriu cu tatal sau in calitate de parat.
Este nevoie ca fiica dvs. sa faca dovada in fata instantei ,ca se afla in continuarea studiilor cu adeverinta eliberata de institutia de invatamant ale carei cursuri le urmeaza, respectiv la acest moment de la liceu.
Acte necesare:
- hotararea de divort legalizata ,
-adeverinta de la liceul respectiv,
-certificat de nastere in copie xerox.
Actiunea este scutita de plata taxei de timbru.
Daca tatal nu realizeza venituri sau lucreaza fara forme legale, pensia se va stabili in functie de venitul minim pe economie.
Daca tatal realizeaza venituri si este deci angajat cu forme legale, atunci este necesar ca fiica dvs. sa indice adresa-sediul si denumirea angajatorului tatalui sau, pentru comunicarea prin intermediul instantei a veniturilor pe care acesta le realizeaza.
Competenta este instanta de la domiciuliul reclamantului, adica Judecatoria Mangalia.:luck:
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Actiunea se formuleaza de catre fata dvs,in nume propriu

Domnule Presedinte,
Subsemnata.................................domiciliati in ............................,str.............nr.......,judetul Constanta,in calitate de fiica majora a paratului...........................,dimniciliat in.......................,str.........................nr.................. solicit chemarea in judecata si personal la interogatoriu a acestuia pentru obligarea sa plata unei
PENSII DE INTRETINERE,
in favoarea mea,conform a 1/4 din ventiruile realizate.

In fapt:
Sunt fiica paratului.......................,care conform sentintei civile nr.............../........pronuntata de Judecatoiria............. a fost la plata unei pensii de intretinere pentru mine pana la implinirea varstei majoratului.
In prezent sunt eleva in anul al.........lea ,la Scoalla/Liceul.............. si ma aflu in continuarea studiilor ,conform adeverintei nr....................,emisa la data de .................,de aceasta unitate scolara.
Solicit sa cereti pe cale oficiala adeverinta cu veniturile realizate de tatal meu pe ultimele sase luni,de la .............................,cu sediul in.............,str...............,unde el lucreaza in functia de........... si sa il obligati pe acesta la pensia aferenta nevoilor,varstei si pregatirii scolare pe care o urmez.

In drept:
Imi intemeiez actiunea conform art.86 si 94 c.fam si art.225 c.pr.civ
Semnatura
data

Domnului Presedinte al Judecatoriei............

Atasez urmatoarele acte:
1.certificat de nastere
2.sentinta civila nr............../..............de obligare a paratului la pensie de intretinere in favoarea mea
3.adeverinta de studii nr....................emisa de............
Succes !

Va multumesc din suflet tuturor ,pt ajutor.

Zi frumoasa!