Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara copil major

in urma divortului copii mi-au fost dati spre crestere si ingrijire,fiica mea a devenit majora dar e inca eleva in ultimul an la liceu si o sa uremeze si o facultate ,ce trebuie facut pentru a primi in continuare pensie alimentara daca in sentinta e stipulat ca doar pana la implinirea majoratului beneficiaza?
Fiica dvs.poate sa il dea in judecata pe tatal ei pentru a-i plati in continuare pensia alimentara.Are dreptul la aceasta pensie pana la implinirea varstei de 26 de ani,in cazul in care isi continua studiile.Faptul continuarii studiilor trebuie dovedit.
Fiind deja majora, fiica dvs.,poate formula personal actiune pentru obtinerea unei pensii de intretinere,atasand la actiune dovada de la unitatea de invatamant pe care o urmeaza.
Conform legii,aceasta beneficiaza de pensie de intretinere,pana la terminarea studiilor,dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani.
Fiind deja majora,fiica dvs. trebuie sa formuleze personal actiune pentru obtinerea pensiei de intretinere!La dosar odata cu actiunea trebuie sa depuna un inscris(adeverinta de la liceu) din care sa reiasa ca este eleva!Dupa ce termina liceul....daca tatal nu plateste...trebuie sa deschida alta actiune la care sa ataseze inscris doveditor!