Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

loc de veci

Multumesc de raspuns.Rog spuneti-mi care sunt conditiil;e de prelungire
1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu deschideti concomitent mai multe topicuri cu subiect identic
2-Fiecare administratie de cimitir detine regulament interior prin care prevede criteriile si conditiile de acodare-concesionare loc de veci si posibilitatea preluarii locului de veci de catre rudele titularului de contract de concesiune in cazul decesului acestuia
3-In raport de regulamentul intern fiecare administratie de cimitir concesioneza locurile de veci pe diferite perioade de timp.7,25,49 ani
am o intrebare legata tot de locul de veci: locul este cumparat din anul 1991, unde sunt ingropati bunicii. locul este foarte ingrijit, cu fundatie din beton si este imprejmuit cu un lant foarte gros. apartin de o parohie unde preotul cere destul de multi bani, si la contributie mai vine si cu botezul de nu stiu cate ori pe an si mai vine si cu cerseala pentru donatii...in fine, o cataloghez afacere. intrebarea este urmatoarea: are voie sa curete tot cimitirul de fier? adica sa taie fierul de la oamenii care au locurile de veci imprejmuite?