Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reintoarcerea la locul de munca din crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reintoarcerea la locul de munca din crestere copil

buna seara , as dorii sa ma intorc mai devreme la serviciu dar in alta parte si as vrea sa stiu daca beneficiez de acei 500 de lei eu semnand contractul pe 2 ani dar avand in vedere ca s-a schimat legea,pot beneficia si eu dca imi schimb locul de munca?
Acordarea stimulentului de insertie nu este conditionata de reintoarcerea la locul de munca de unde vi s-a suspendat c.i.m. ac urmare a intrarii in CCC.

Astfel, la fostul angajator se va depune o cerere de reluare a activitatii si de incetare a c.i.m. cu aceeasi data.
Pentru siguranta dvs, ar trebui ca in paralel cu acestea sa incheiati si noul c.i.m.
Deocamdata nu a fost publicata in M.O. legea de modificare a OUG 111/2010 asa ca nu stim daca veti putea beneficia de stimulentul de insertie in cazul in care ati optat pentru CCC pana la 2 ani.