Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... inregistrarea certificatului de casatorie din spania ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

inregistrarea certificatului de casatorie din spania in romania

m-ar interesa daca este obligatoriu sa-mi inregistrez certificatul de casatorie din Spania in Romania,mentionez ca m-am casatorit cu cetatean spaniol,la autoritatile spaniole,locuiesc in Spania,dar in acelasi timp am domiciliul si in Romania deoarece am casa si aici.multumesc.
Nu este obligatoriu.

Este obligatoriu ca in termen de 6 luni de la data casatoriei sa faceti inscrierea la ambasada/consulat sau transcrierea in tara, la Starea Civila de la locul de domiciliu.

Pe langa faptul ca depasirea termenului va aduce in tara o amenda intre 100 si 200 de lei iar la consulat tariful inscrierii creste mult, apar complicatii ulterioare (un exemplu ar fi inregistrarea copilului/copiilor dvs. in registrele romanesti).

Inregistrarea casatoriei la ambasada o puteti face personal, aveti aici actele:
[ link extern ]

In tara o puteti face personal la locul de domiciliu sau prin imputernicit cu procura speciala, procedura este aceasta:
[ link extern ]

Daca mai aveti intrebari sau neclaritati, reveniti.

va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvstra.o zi buna va doresc