Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

am un apartament proprietate personala, vreau sa ma casatoresc, in cazul in care eu decedez, sotul supravietuitor mosteneste din bunul meu propriu dobandit inainte de casatori? Am doi copii din prima casatorie, iar apartamentul este exclusiv pe numele meu. Va multumesc.
da. Sotia are dreptul la 1/4 din averea ramasa dupa deces indiferent cu ce clasa de mostenitori vine in concurs, in speta cu descendentii dvs.