Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... abuz sau legalitate?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

abuz sau legalitate?

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca Presedintele Asociatiei a procedat corect in urmatoarea situatie.Asociatia noastra este compusa din doua scari a cate 40 apart.pe fiecare scara.Inca din 2009 Asociatia a fost somata ca trebuie sa faca revizia la gaze(de 10 ani).Anul acesta s-a facut acea revizie doar la o scara pentru ca proprietarii de la cealalta scara(8 la numar)au hotarat sa se separe.Doar sapte si-au facut separatie individuala pt. ca al optulea nu a avut bani sau nu a vrut.In prima faza GDF Suez a sigilat contorul de gaze iar ulterior a ridicat acel contor la solicitarea Presedintelui.Va rog sa-mi comunicati daca s-a procedat corect stiind ca:-proprietarul nu si-a dat acordul in scris ca ar renunta la gaze
-proprietarul a declarat ca suporta toate cheltuielile privind revizia de gaze
-proprietarul nu a fost somat in scris ca se v-a ridica conorul de gaze daca nu efectueaza revizia
-proprietarul a somat Asociatia sa faca toate demersurile pentru a remonta acel contor,acestia raspunzand-ui sa-si faca contract personal.Se poate face acest lucru pe conducta veche?Nu trebuia sa se ia acceptul tuturor proprietarilor ca sa se ridice contorul?Ce-l deranja pe Presedinte daca acel contor daca era sigilat?Ce se poate face in situatia data?Cine raspunde?
Astept cu nerabdare cat mai multe pareri autorizate.Cu stima
Ce inseamna "separatie individuala"?
Dar in principiu, contorul se sigileaza ca avertisment si in final, daca nu se permite verificarea, se ridica.
Presedintele asociatiei nu are nicio contributie la ridicarea contorului. Si niciun interes.
vasile viorel a scris:

.Doar sapte si-au facut separatie individuala pt. ca al optulea nu a avut bani sau nu a vrut
.In prima faza GDF Suez a sigilat contorul de gaze iar ulterior a ridicat acel contor la solicitarea Presedintelui.
:-proprietarul nu si-a dat acordul in scris ca ar renunta la gaze
-proprietarul a declarat ca suporta toate cheltuielile privind revizia de gaze
-proprietarul nu a fost somat in scris ca se v-a ridica conorul de gaze daca nu efectueaza revizia
-proprietarul a somat Asociatia sa faca toate demersurile pentru a remonta acel contor,acestia raspunzand-ui sa-si faca contract personal.Se poate face acest lucru pe conducta veche?Nu trebuia sa se ia acceptul tuturor proprietarilor ca sa se ridice contorul?Ce-l deranja pe Presedinte daca acel contor daca era sigilat?Ce se poate face in situatia data?Cine raspunde?
Astept cu nerabdare cat mai multe pareri autorizate.Cu stima

Precizati date contradictorii
Furnizorul de utilitati nu are posibilitatea sa cunoasca interesele beneficiarilor decat prin 2 variante interesul sau dezinteresul exprimat pentru beneficiere de servicii
In situatia concreta in care al 8 lea proprietarnu a vrut sau nu a avut bani,furnizorul de utilitati cu scopul legitim de a preintampina eventuale neplaceri,suspiciuni sau interpretari,a dispus masura legala si temenica de ridicare a contorului
In situatia in care initial declarati "proprietarul nu a avut bani sau nu a vrut "va aflati in contradictie evidenta cu "proprietarul a declarat ca suporta toate cheltuielile privind revizia de gaze"
Cu acordul furnizorului de utilitati se poate realiza rebransarea la instalatia existenta
Nu culpabilizati exclusiv presedintele asociatiei de proprietari deoarce interventia si ridicarea contorului apartine exclusiv furnizorului de utilitati

Presedintele a facut in numele Asociatiei o adresa catre GDF Suez ca sa se ridice contorul fara sa tina cont ca lasa proprietari fara gaze.Acum cand proprietarul a reclamat acest lucru i s-a comunicat ca el (presedintele)nu mai face un alt contract in numele acestei Asociatii si sa se duca el(proprietarul)sa-si puna contor individual(adica sa-si faca separatie individuala).Va rog sa-mi raspundeti dna Elga50 e corect ce a facut acest presedinte sau e un abuz in serviciu?

Multumesc dna Ynocentta pt. raspuns.Poate nu m-am facut eu inteles,mai repet o data.Furnizorul de utilitati a sigilat contorul de gaze pt. ca nu s-a facut revizia de 10 ani(cu toate ca trebuia in 2009 cand a expirat revizia).Nu contest acest lucru,ce intreb eu de ce Presedintele a solicitat furnizorului sa ridice contorul de gaze lasand astel un proprietar fara gaze.Mentionez ca proprietarul nu a fost somat sa faca revizia pe banii lui(daca vrea sa mai aiba gaze)si nici daca mai doreste acest lucru.Proprietarul a fost pus in situatia de a ramane fara gaze pt. ca asa a dorit Presedintele.Proprietarul dorea sa faca revizia de 10 ani(ca sa poata sa i se furnizeze gaze)pt. ca-l costa mult mai putin decat si-ar fi facut separatie individuala.Deci nu furnizorul a gresit,el a actionat la cererea Presedintelui intrebarea e daca acesta a procedat corect.Astept un raspuns iar daca mai doriti precizari vi le ofer cu multa placere.Cu stima

Mentionez de asemenea ca revizia il costa pe proprietar de 6 ori mai putin decat o separatie individuala pt. ca tevile care nu mai foloseau erau blindate(sau taiate).
Adriantot, moderator
Tot nu inteleg de ce nu s-a facut revizia si la cealalta scara,instalatia de gaze face parte din proprietatea comuna chiar daca nu o mai folosesti,dar ai folosit-o.Contoarul de care vorbiti,daca proprietarul avea contract separat cu furnizorul de gaz,a fost ridicat de catre acesta,fara vreo implicare din partea presedintelui(a se citi contractul) pentru ca nu s-a efectuat revizia instalatiei din casa
Revizia s-a facut doar la o scara pt ca era un nr de 34 de proprietari care nu aveau separatie individuala si costurile au fost mai mici,pe cand la cealalta scara mai ramasese doar un nr. de 8 proprietari care mai erau bransati si costa mai mult.O alta problema a fost ca firma care a adus-o presedintele pt revizie(mentinez ca presedintele locueste pe scara in care s-a facut revizia)nu a fost agreeata de cealalta scara pt.costul ridicat perceput de aceasta(presedintele a avut interes).Nu exista proprietar care sa aiba alt contract cu o alta firma de distributie iar Asociatia reprezinta interesele tuturor proprietarilor.Distribuitorul de gaze a declarat ca a fost instiintati (in scris) de catre Presedinte ca vor sa rezilieze contractul si ca nu mai le trebuie contoarul.Mai trebuie sa lamuresc ceva?Chiar vreau un raspuns clar si concis.Respect