Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu, ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu, ore suplimentare

Buna ziua, v-as ruga sa-mi oferiti putin ajutor in urmatoarea problema: daca am efectuat ore suplimentare si in perioada pana cand ar trebui sa le efectuez (60 zile calendaristice de la pontarea acestora) vreau sa-mi iau concediu si nu zilele de recuperare, am voie? Mai clar, daca am si ore suplimentare si CO, am optiunea sa aleg, sau neaparat eliminate orele suplimentare si apoi CO?

Cu multumiri anticipat
Bineinteles ca aveti voie, insa depinde si de programarea zilelor de CO in cadrul societatii unde lucrati.

Codul muncii:
Art. 148. - (1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale.
Parerea mea este ca mai intai luati-va zilele de recuperare pentru munca suplimentara efectuata si apoi sa intrati in CO.
Multumesc pentru pareri. Ideea era, in eventualitatea unui control de la ITM cum vor interpreta aceaata - adica figurez cu ore suplimentare ,dar nu le-am luat, mi-am luat CO si apoi poate acele ore apar la plata. Nu vrea usa creez probleme la servici, ma iales ca sunt extrem de corecti angajatorii si sa stiu cum trebuie legal facuta treaba. Sa nu apar cu OS, eu imi iau CO, depasesc acel termeen de 60 zile calendaristice sa recuperez OS si cei de la contabilitate la baga la plata.
In cazul unui control al ITM-ului , angajatorul se poate justifica ca nu s-a putut compensa munca suplimentara cu timp liber corespunzator intrucat ati intrat in CO , precum si cu faptul ca era necesara prezenta dvs la locul de munca.
In acest conditii, munca suplimentara se va plati cu un psor la salariu care nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.
Concediul cand l-am avut ptogramat, l-am efectuat, 8 zile, insa din cand i ncand, am mai avut nevoie de una zi, doua zile. Si am avut si ore suplimentare intre timp, si am luat 1 zi concediu, insa nu am luat recuperarile si vor trebui introduse la plata. Poate spune ITM-ul, dar de ce nu v-ati luat o zi recuperare si v-ati luat CO?