Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu, ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu, ore suplimentare

Buna ziua, v-as ruga sa-mi oferiti putin ajutor in urmatoarea problema: daca am efectuat ore suplimentare si in perioada pana cand ar trebui sa le efectuez (60 zile calendaristice de la pontarea acestora) vreau sa-mi iau concediu si nu zilele de recuperare, am voie? Mai clar, daca am si ore suplimentare si CO, am optiunea sa aleg, sau neaparat eliminate orele suplimentare si apoi CO?

Cu multumiri anticipat
Nu exista nicio ordine cronologica pe care trebuie s-o respectati in acest sens .. avand in vedere ca legea nu obliga ca mai intai sa se compenseze munca suplimentara si apoi sa va luati CO, intrebarea daca s-ar pune nu ar avea niciun efect juridic ...
Ok. Am intles. Multumesc mult pentru raspunsuri. Cu stima.