Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie locatari amana reparatia spatiului comun
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie locatari amana reparatia spatiului comun

buna ziua,
am un spatiu la parterul unui bloc, a carui terasa s-a deteriorat.
l-am informat VERBAL pe presedintele de bloc si am solicitat reparatia (hidroizolatie).
asociatia a promis, tot verbal, ca o s-o repare , initial in iulie, apoi in august, apoi "maxim la sfirsitul lui septembrie" etc. in final am aflat ca de fapt nu au bani, iar locatarii nu ar fi de acord cu aceasta reparatie.
terasa respectiva este spatiu comun, ca si acoperisul blocului, casa scarii etc.

va rog frumos spuneti-mi pasii care trebuie sa-i fac pt a-i putea forta sa faca aceasta reparatie ( 1. cerere in scris , 2. ? ??? , etc ).
dat fiind ca intre timp vine toamna si interesul meu este sa am reparatia facuta, voiam sa stiu daca este bine sa-mi fac singura aceasta reparatie, urmand sa solicit asociatiei sa-mi deconteze suma respectiva. de asemenea, va rog frumos ajutati-ma cu un sfat - care sunt pasii care trebuie facuti (ma refer la hartii, ca sa fiu acoperita).
multumesc
Puteti repara cu banii dvs terasa, apoi in baza legii civile ce prevede ca cheltuielile de intretinere a spatiilor cumune ce se afla in copropietate fortata si perpetua cad in sarcina tuturor copropietarilor, puteti cere asociatiei de propietari plata cheltuielilor.
1-Pentru a putea proba interesul dvs la nivelul asociatiei de proprietari este necesar sa detineti solicitare oficiala adresata asociatiei de proprietari
In situatia in care ,dupa comunicarea cererii ,constatati dezinteres/refuza de implicare aveti dreptul sa sesizati oficial serviciul specializat din primarie
2- Daca interesul dvs secundar este recuperarea c/v reparatie terasa,nu demarati executia reparatiei in regie proprie pana nu detineti document asumat de repreentatnii asociatiei de proprietari referitor la acordul pentru executie reparatie si pentru eventuala modalitate recuperare suma alocata
daca ajungeti la acord cu asociatia de proprietari care este materilizat prin document asumat de catre parti,demarati executarea reparatiei cu unitate autorizata care ,la finalul executiei sa emita garantia lucrarii
Dupa executarea reparatiei se incheie proces verbal de receptie
Atentie daca nu exista document anterior asumat intre dvs beneficiar si asociatia de proprietari,veti intampina dificultati pentru recuperare suma alocata reparatiie daca in documentele justificative figureaza numele dvs
Problema nu e chiar asa de simpla.
Intradevar, terasa in cauza face parte din spatiul comun, dar comun pentru cine ? Aici se pune problema.

Ca sa ma fac inteles va dau un exemplu. Un bloc, cu 2 scari lipite, una de 8 etaje alta de 4. Acoperisul de deasupra etajului 8 este complet separata de acoperisul de deasupra scarii cu 4 etaje. In acest caz reparatiile terasamentelor se vor repartiza numai proprietarilor - beneficiari - adica doar celor de sub ele.

In concluzie problema se pune daca proprietatea ( pe verticala) se poate delimita de restul proprietatii. Daca da, in acest caz asociatia chiar daca va repara terasa, va repartiza cheltuielile doar celor de sub ea. Deci doar dvs, in calitate de proprietar al spatiului de la parter.

multumesc frumos, deci ordinea ar fi:
1. fac solicitare in scris, cer stampila cu numar de intrare&data
2. astept raspuns (cit este termenul in care sunt obligati sa-mi dea raspuns ? ) ref la data la care se va executa lucrarea
3. evident ca nici ei nu sunt fraieri sa raspunda in scris ca nu vor sa faca lucrarea. ce le solicita ca sa pot sa ma apuc de lucrare ? o hartie prin care sa se angajeze sa-mi achite contravaloarea lucrarii ?

multumesc frumos
pina la ce nivel se poate detalia acest concept de spatiu "comun" ?
adica se specifica undeva in lege acest lucru sau ramane la mica intelegere ?
pt ca putem sa ajungem la negocieri de genul carora am ami auzit - "firmele ar trebui sa plateasc ami mult, pt ca datorita traficului mai mare de persoane, din cauza lor se tocesc scarile mai mult" , asta pt batrinei care au timp de aberatii de genul ...

intr-adevar, acea terasa este doar deasupra spatiului meu de la parter, dar ei au recunoscut verbal ca, da , trebuie s-o repare din banii asociatiei

multumesc