Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

Am platit taxa auto in 2008 la um bmw 316 non euro.Mai am sanse sa-mi iau bani inapoi?
Da aveti sanse de castig. In momentul de fata toate cererile de recuperare a taxei platita din 2007 incoace, se admit de instantele de judecata.
alinaborza a scris:

Da aveti sanse de castig. In momentul de fata toate cererile de recuperare a taxei platita din 2007 incoace, se admit de instantele de judecata.

Avand in vedere recentele modificari legislative, nu se poate recupera taxa auto direct de la Administratia Financiara?
Pentru masinile second cumparate din afara, taxa se recupereaza numai printr-un proces in instanta. Modificarile legislative nu sunt noi, sunt din ianuarie 2012, cand a fost suspendat doar un articol din lege care impunea obligatia de a plati taxa pentru masini second din Romania, inmatriculate in tara inainte de 2007.Prin legea de ieri, doar s-a aprobat acea ordonanta de urgenta din ianuarie, fara a aduce alte modificari.
Multumesc pentru clarificari.