Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... refuz comunicare date persoana care a facut o ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

refuz comunicare date persoana care a facut o reclamatie

ati intalnit vreun caz in care o persoana sa va actioneze in instanta pt. ca ati refuzat sa-i comunicati numele si datele personale ale celui care a facut sesizare privind nereguli din activitatea celui dintai?
in caz daca sunteti pers fizica atunci nu sunteti birou informational, iar daca pers x a mai si cauzat unele abateri legale atunci nu merge vorba nici de complicitate, in rest consider ca pers x face "valuri" ca sa-i furnizati informatia de care are nevoie sistfel a recurs la procedul dat deoarece alta clae nu are de unde sa obtina info respectiva, totdata consider ca poate si a exagerat verbal cu astfel de delcaratii, deoarece in fond practic nu are cum si pentru ce sa va oblige instanta sa furnizati astfel de info.

... desi poate colegii vor avea si alta opinii , chiar sunt curios sa aflu.

Succese dvstra
Este vorba despre o institutie publice (cea care a primit sesizarea).
Art. 46 din Legea nr.188/1999:
Funcţionarii publici au obligaţia să păstreze secretul de stat, secretul de serviciu, precum şi confidenţialitatea în legătură cu faptele, informaţiile sau documentele de care iau cunoştinţă în exercitarea funcţiei publice, în condiţiile legii, cu excepţia informaţiilor de interes public.