Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

maternitate

Daca m-am intors la munca dupa 11 luni de la momentul nasterii cat timp sunt obligatii sa ma tina ?Daca sunt intretinator de familie pot sa ma concedieze?
Daca data nasterii copilului este ulterioara datei de 01.01.2011, inclusiv , atunci angajatorul ii este interzis sa va concedieze pe o durata cu pana la 6 luni de la data revenirii din CCC ....
daca sunt unicul intretinator de familie pot sa ma dea afara dc mi s-a desfiintat postul?
1. - Nu exista nici o prevedere legala care sa oblige pe angajator sa nu va concedieze pe motiv ca sunteti unicul intretinator de familie.
- Aceasta prevedere poate exista numai in CCM aplicabil unitatii in care lucrati sau in Regulamentul intern al acesteia.

2. Daca s-a desfiintat postul ocupat de dvs. vi se poate oferi un alt post daca acesta este disponibil in unitate.
@ dana_jeje

Numai daca in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern acest lucru este prevazut ca si criteriu avut in vedere pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere.

Daca considerati ca incetarea raportului de munca ca fiind nelegala. atunci aveti dreptul de a o contesta in instanta.
Cornel Vasile, Consilier juridic