Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transformare I.I. in SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transformare I.I. in SRL

momentan functionez ca si I.I. si doresc sa-l transform in SRL , cu asociat unic , sa-mi transfer bunurile pe noul SRL creat; si sa-mi diversific activitatea. Pot ?
In niciun caz nu se poate transforma II in SRL. Sunt doua entitati distincte, prima fara personalitate juridica cea de-a doua cu personalitate juridica, reglementate fiind de asemenea de legi distincte. Vestea buna este ca cele doua entitati pot coexista cu aceiasi persoana ca titular respectiv asociat unic.