Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divort partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divort partaj

Buna ziua,
Va supun atentiei urmatoarea situatie: sotul este actionar unic intr-o societate si urmeaza sa divorteze. A construit o casa ( sediu social in actele firmei) si are un autoturism tot al firmei. Sotia are drepturi asupra acestor bunuri?
da, tot ce este dobabdit in timpul casatoriei este bun comun, indiferent de natura lor. daca aceste bunuri aduc foloase indiferent de unde provin ele (ale lui sau ale ei)
Societatea comercială (entitate juridică distinctă de persoana asociaților) deține un patrimoniu propriu (distinct de patrimoniul asociaților).

Asociații nu au niciun drept asupra bunurilor din patrimoniul societății, chiar dacă acestea au fost aduse ca aport propriu. Drepturile sale de proprietate se transformă în dreptul la dividende (drept de creanță), având tot regimul bunurilor comune.

SRL-ul fiind o societate de persoane (intuituu personae) în care persoana asociatului contează, în care părțile sociale deținute dau un drept de creanță care nu poate fi reprezentat printr-un titlu negociabil, fiind indivizibile, înseamnă că partile sociale sunt cele care vor face obiectul unei evaluări în cadrul partajului pentru a se stabili valoarea lor reală, urmând a fi atribuite soțului titular, cu obligația acestuia la plata sultei, conform cotelor de contribuție ale soților.