avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperarea creante bugetare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperarea creante bugetare

Cine poate sa imi spuna care legea care reglementeaza procedura de recuperare a unor creante bugetare acordate unor salariati de catre o primarie, care au fost ulterior constatate de catre curtea de conturi ca fiind necuvenite si s-a dispus recuperarea lor?

Mentionez ca este vorbe de creante sub forma de drepturi salariale (crente de drept comun) si contributii sociale aferente acestora (care sunt de natura fiscala)?

Multumesc anticipat pentru atentia acordata.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Octombrie 2012
eagle_free, utilizator
Cel mai recent răspuns: eagle_free , utilizator 20:43, 11 Octombrie 2012
Recuperarea se face prin Decizie a angajtorului and la baza Raportul Curtii de Conturi
Cu tot respectul, trebuie hotarare judecatoreasca nu decizie de imputare:

conform Codului Muncii (M.Of. 345/18-05-2011)

Art. 169
(1)Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.

(2)Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

(3)În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a)obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b)contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c)daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d)acoperirea altor datorii.
(4)Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

iar apoi se retin lunar cu respectarea prevederilor art. 257:
Art. 257
(1)Suma stabilită pentru acoperirea daunelor se reţine în rate lunare din drepturile salariale care se cuvin persoanei în cauză din partea angajatorului la care este încadrată în muncă.
(2)Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăşi împreună cu celelalte reţineri pe care le-ar avea cel în cauză jumătate din salariul respectiv

Cititi si aceste articole ( a se citi art.169 nu 164- 164 era inainte de republicarea Codului muncii din mai 2011) :
[ link extern ]

[ link extern ]
Eu am intrebat altceva. nu ce nu are dreptul sa faca angajatorul si nici care este ultimul pas, acela de a obtine o hotarare judecatreasca, ci temeiul legal care reglementeaza procedura prealabila si normele substantiale care ulterior trebuie invocate in fata instantei de judecata pentru solicitarea restituirii acestor drepturi.

Inainte sa pun intrebarea pe forum cunoasteam art. 169 din codul muncii insa aceasta prevedere legala nu ajuta prea mult pentru demararea procedurii de recuperare.

Si apoi, nu decizia curtii de conturi reglementeaza procedura de recuperare a unor creante acordate necuvenit, ci un act normativ cu rang de lege. De acel act normativ vreau sa stiu, daca este cineva care poate sa mi-l spuna.

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Octombrie 2012
eagle_free, utilizator
Exceptia de la art. 169 alin. (1) spune clar : în afara ....condiţiilor prevăzute de lege.

DAR, in CE LEGE sunt prevazute aceste conditii ?

In codul civil nou sau in codul de procedura fiscala este prevazut undeva modul de recuperare a unor drepturi primite necuvenit?
Ultima modificare: Joi, 11 Octombrie 2012
eagle_free, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referiri articole legea 53/2003 care pt. mine se contrazic creis creis Imi puteti explica va rog diferenta dintre articolul 257 si articolul 169 din Codul Muncii, legea 53/2003, pentru ca mie mi se pare ca se contrazic. Obiectul ... (vezi toată discuția)
Retinere din salariu ady1981 ady1981 mi s-a retinut tot salariul ca despagubire pt o dauna adusa firmei este corect? :\"> Care este suma maxima ce se poate retine din salariu conform legii? (vezi toată discuția)
Retinere salariu olga2 olga2 Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea situatie : sunt salariata a unei societati comerciale de transoprt international de marfuri in functia ... (vezi toată discuția)