Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de donatie

Revin in forum cu o noua rugaminte pentru sugestii care sa ma indrume intr-o noua problema cu care ma confrunt. In urma unui contract de donatie catre doi frati se specifica clar ce detine fiecare frate in cote egale inclusiv vecinatati pentru o incinta. Nelamurirea mea este dupa ce un frate solicita cadastru si intabulare a partii care i-a revenit pe baza acestui contract cum se face delimitarea clara si faptic in conditiile in care celalalt frate nu vrea sa-si faca cadastru si nici nu ar fi de acord cu un partaj de comun acord a curtii pe care cei doi au mostenit-o?
Va rog daca poate cineva sa ma indrume va multumesc mult anticipat.
Soluţia este aceea a partajului judiciar (în instanţă).

Multumesc mult pentru raspuns. Puteti sa mi spuneti cate capete de cerere se vor formula pentru ca de fapt asta e una din nelamuririle mele. O alta nelamurire ar fi ca in momentul incheierii contractului de donatie la notariat s-a realizat o schita oarecare adica fara cadastru prealabil care nu mai exista fizic la dosarul notariatului respectiv, unul din frati are cunostinta de ea, dar nu o are si nici nu a avut-o chiar daca se specifica in contract ca anexata, decat celalalt frate o are pentru ca il avantajeaza la impartire si probabil o va prezenta in instanta. Ce valoare are o hasurare facuta de mana in proces?
Solicitaţi partajul prin împărţirea imobilului în două loturi, pe baza unei expertize pe care instanţa o va dispune, şi atribuirea loturilor în proprietatea exclusivă a fiecăruia.

Înscrisul despre care vorbiţi (schiţa) poate fi folosit ca probă pentru dovedirea înţelegerii iniţiale privind împărţirea imobilului.

Deci nu e musai sa chem pe cineva de la cadastru inaintea introducerii actiunii in instanta? Pot contesta schita si cere expertizare? Multumesc