Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Explicatii privind limitele de pedeapsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Explicatii privind limitele de pedeapsa

as intreba ce inseamna practic inchisoare de la 1 luna la 3 luni,respectiv de la 3 luni la 2 ani si cam cat ar fi de mare amenda penala corespunzatoare acestor incadrari.multumesc anticipat

Codul penal prevede pentru amenda urmatoarele:
''ART. 63
Stabilirea amenzii
Pedeapsa amenzii constă în suma de bani pe care infractorul este condamnat
să o plătească.
Ori de câte ori legea prevede că o infracţiune se pedepseşte numai cu
amendă, fără a-i arăta limitele, minimul special al acesteia este de 150 lei, iar
maximul de 10.000 lei.
Când legea prevede pedeapsa amenzii fără a-i arăta limitele, alternativ cu
pedeapsa închisorii de cel mult un an, minimul special al amenzii este de 300 lei
şi maximul special de 15.000 lei, iar când prevede pedeapsa amenzii alternativ
cu pedeapsa închisorii mai mare de un an, minimul special este de 500 lei şi
maximul special de 30.000 lei.

În caz de aplicare a cauzelor de atenuare sau de agravare a pedepselor,
amenda nu poate să depăşească limitele generale arătate în art. 53 pct. 1 lit. c).(intre 100-50.000 lei)
Amenda se stabileşte ţinându-se seama de dispoziţiile art. 72, fără a-l pune
însă pe infractor în situaţia de a nu-şi putea îndeplini îndatoririle privitoare la
întreţinerea, creşterea, învăţătura şi pregătirea profesională a persoanelor faţă de
care are aceste obligaţii legale.
ART. 63^1
Înlocuirea pedepsei amenzii
Dacă cel condamnat se sustrage cu rea-credinţă de la executarea amenzii,
instanţa poate înlocui această pedeapsă cu pedeapsa închisorii în limitele
prevăzute pentru infracţiunea săvârşită, ţinând seama de partea din amendă care
a fost achitată.''
Daca textul de lege nu prevede pedeapsa amenzii penale singura sau alternativ cu pedeapsa inchisorii, amenda penala nu se aplica. In aceste situatii se poate dispune inlocuirea raspunderii penale cu cea contraventionala si aplicarea unei amenzi administrative in conditiile art. 90-98 Codul Penal
Alin Gon, Avocat