Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale marire capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

marire capital social

Buna ziua, la srl cu 2 asociati, poate modifica unilateral un asociat capitalul social? ms
Excluderea unui asociat se face in conditiile art. 222 si urmatoarele din legea nr. 31 / 1990. Majorarea de capital facuta numai de unii dintre asociati nu este motiv de excludere.
Lucian Huzum, Consilier juridic
Un asociat nu poate majora capitalul social fara consimtamantul celuilalt asociat. Acest lucru poate fi materializat printr-o hotarare a asociatilor sau printr-o prevedere expresa in actul constitutiv, semnat in prealabil de ambii asociati.
Sa nu facem confuzie intre o societate pe actiuni si o societate cu raspundere limitata. Asta pentru ca societatile pe actiuni sunt societati de capitaluri, pe cand SRL este o societate de persoane, unde increderea in persoana asociatului reprezinta fundamentul acestui tip de societate. In acest sens sunt si prevederile art. 192 si art. 194 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata.
Exista art. 210, alin(4) care ne permite intr-o situatie de exceptie ca acest lucru sa se intample si fara votul tuturor asociatilor.
De acord, in situatia societatilor pe actiuni.
Of, of,
ART. 221
Societatea cu răspundere limitată îşi poate majora capitalul social, în
modalităţile şi din sursele prevăzute de art. 210.