Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna seara. In situatia in care un credit nu poate fi achitat integral la scadenta, garantia fiind exclusiv imobiliara, executorul cand se prezinta la usa ptr a vedea imobilul, face si o lista cu bunurile mobile existente in imobil?
în mod sănătos NU.Doar obiectul garanției îl constituie (potrivit postării dvs) IMOBILUL și nici de cum mișcătoarele, adică bunurile din acel imobil.Sunt abuzuri ale reprezentanților instituțiilor statului de drept (dacă am putea admite calea statului de drept).Executorul poate fi reclamat la UNEJ București.
Multumesc pentru raspuns! Asa ma gandeam si eu!
Cu stima.
Nu am intalnit situatii similare insa nu consider ca ar fi un abuz (poate exces de zel). Executorul s-a prezentat probabil sa intocmeasca PV de situatie iar prin inventarierea bunurilor mobile si-ar depasi atributiile insa ce il poate opri de exemplu sa puna in acelasi timp si sechestru pe bunurile mobile ale debitorului? (cu conditia sa fi respectat procedura prealabila pentru executarea mobiliara iar debitorul sa raspunda cu toate bunurile sale chiar daca creditul este garantat cu un bun imobil)
nu sunt specialist dar atata timp cat un credit e garantat cu garantie imobiliara in exclusivitate, cum ar putea sa faca PV pe bunuri mobile si sa instituie sechestrul asigurator? Mie mi se pare un abuz. Care ar fi temeiul de drept?
Sa citeasca cu atentie contractul de credit. Faptul ca a garantat cu ipoteca nu inseamna ca se executa ipoteca si gata, daca ramen o diferenta d eplatit, o va plati de bunavoie sau silit. Silit insemnand poprire pe venituri si executarea si a altor bunuri din proprietatea debitorului.