Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O clauza introdusa in CIM poate anula...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O clauza introdusa in CIM poate anula...

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu un raspuns :

O clauza introdusa in CIM, poate anula articole din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National, atata timp cat nu exista Contract de Munca la nivel de ramura, unitate,etc...?

Va multumesc.
O clauza din CIM care nu respecta Contractul Colectiv de Munca la Nivel National este ilegala motiv pentru care urmeaza sa solicitati angajatorului anularea acesteia, iar in cazul in care acesta refuza sa va adresati instantei de judecata
In CCM sunt inserate drepturi minimale, astfel incat un Act aditional care nu respecta aceste dispozitii, incalcand drepturile salariatului, acesta va avea castig de cauza in instanta, clauzele fiind lovite de nulitate absoluta.
Contractele individuale de muncă nu pot conţine clauze care să stabilească drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de muncă.
Clauza respectiva este nula intrucat contravine prevederilor legale in vigoare, de altfel si orice fel de renuntare din partea salariatului la drepturile sale nu sunt recunoscute de lege, chiar daca sunt exprese, motiv pentru care fie corectati clauza respectiva si acordati drepturile refuzate retroactiv ( daca e cazul) fie va adresati instantei pentru a obliga angajatorul in acest sens.
CIM nu poate sa contina clauze contrare CCMUNN. Respectivele clauze sunt nule de drept.