avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflicte de munca castig pe fond pierd la recurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflicte de munca castig pe fond pierd la recurs

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti daca mai am cai de atac:
revizuire de recurs este un termen?
Mai merita efortul sa ma judec in conditiile in care sunt pur si simplu socata.
Fond: reincadrare, plata tuturor salariilor restante pana la reangajare si a 3 salarii neplatite de angajator
recurs: plata a 3 salarii, respinge reincadrarea si a altor plati?
A existat macar un caz in care s-a dat la revizuire recurs o alta dispozitie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:27, 12 Octombrie 2012
DA, sunt asemenea cazuri.Dacă puteți, vă rog, reveniți REPEDE cu ceva detalii (fără a da nume) despre recurs : motivele reținute de instanța de recurs pt a se pronunța și pronunțarea. Vă mulțumesc!
mhotararii pronuntate in recurs putet exercita una dintre caile extraordinare de atac, contestatia in anulare si/sau revizuirea.
Acestea se exercita numai in conditiile expres prevazute de Codul de procedura civila, art.317 - 328 .
Solutie: Admite recursul. Modifică în parte sentinţa recurată în sensul că: Admite în parte acţiunea. Înlătură dispoziţiile privind anularea deciziei de concediere, reintegrarea şi despăgubirile acordate reclamantei. Menţine celelalate dispoziţii privind plata salariilor aferente perioadei decembrie 2010-februarie 2011. Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumei de 300 lei cu titlu de cheltuieli de judecată la fond. Obligă intimata la plata către recurentă a sumei de 3.500 lei reprezentând cheltuieli de judecată în recurs. Irevocabilă. Nu am altceva. Nu stiu cand o sa se dea motivarea, sentinta a fost acum cateva zile. Cu stima
Impotriva acestei decizii nu mai puteti formula decat una din cele doua cai extraordinare de atac expuse mai sus ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura bughi69 bughi69 Buna ziua Dupa recursul unui proces de contencios administrativ daca acesta a fost nefavorabil, \"dar totusi\" , care ar fi caile de a merge mai departe ? ... (vezi toată discuția)
Cai de atac ioanandrei ioanandrei Va rog mult sa-mi spuneti : daca intr-un proces( cauza evaluabila in bani , bun imobil evalut peste 100.000,0 ron) , unde prima instanta ,care a judecat ... (vezi toată discuția)
Se mai poate ataca o sentinta deja data??? mdcc mdcc Unde pot ataca o sentinta judecatoreasca daca am pierdut la recurs.mentionez ca am castigat la fond,a urmat apelul unde a schimbat in parte sentinta in ... (vezi toată discuția)