Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin notariat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin notariat?

Exista posibilitatea desfacerii casatoriei de catre un Notar public?
Mentionez ca,in aceasta casatorie este vorba si despre un copil minor de 13 ani.
Se poate face si partajarea bunurilor?

Da, se poate desface casatoria si se poate face partajul si prin notariat, dar cu o singura conditie: sa va intelegeti - cu privire la stabilirea domiciliului copiilor, cu privire la cuantumul pensiei de intretinere, cu privire la impartirea bunurilor.
Divortul puteti sa il faceti la starea civila (costa foarte putin - 10-20 lei si dureaza tot 30 zile), iar partajul la notar.
Daca insa vrei sa semnati si divortul si partajul in acelasi timp, mergeti la notar. Pentru copilul minor se va face ancheta sociala de catre reprezentantii primariei si copilul (avand 13 ani) va avea si o scurta discutie cu notarul, de fata cu amandoi parintii.
Veti face la notariat si o conventie privind drepturile de vizitare, cu cine va sta minorul, obligatiile parintelui care nu locuieste cu copilul, obligatiile parintelui care locuieste cu copilul etc.
Va puteti adresa oricarui birou notarial din localitatea unde au avut sotii ultimul domiciliu comun sau din localitatea unde a avut loc incheierea casatoriei (adica la primaria unde ati facut actele).
Ce va trebui sa prezentati, toate originale:
- certificat de casatorie
- certificate de nastere soti + CI
- certificat de nastere minor
pentru partaj:
- acte de proprietate
- cadastru, intabulare
- certificat fiscal cu zero datorii de la primaria unde este imobilul
Succes!