Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu Proprietate pamant extravilan,titularu decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu Proprietate pamant extravilan,titularu decedat

Buna Ziua

Este vorba de Titlul de proprietate al bunicului meu care este decedat de 15 ani.
Cat a trait a dat cate 1 hectar de pamant la fiecare copil sa al munceasca si sa fie al lor,dar nu cu acte,mentionez ca la primarie este platita taxa pe pamant de fiecare copil in parte.
Uni din copi au vandut pamantu lor cu acordul celorlalti.

INTREBARE
As vrea sa stiu cum putem sa ne facem Titlu de proprietate pe terenul nostru ?
-act de vanzare cumparare
-act de donare
Cum e mai bine si sa coste mai putin procedura.
Succesiune şi partaj.

Nu mai puteti face acum nici act de vanzare-cumparare, nici de donatie, de vreme ce proprietarul este decedat.
Puteti face doar succesiunea de pe urma bunucului si partajul, urmand ca cei care au vandut deja partea lor din pamant sa renunte la partea lor de mostenire, care s-ar culege astfel de ceilalti mostenitori.
Fratii mamei au vandut partea lor de pamant tot dupa moartea bunicului .
Si ma gandeam ca tot asa al putem cumpara si noi cu o suma modica de la copii bunicului inclusiv mama iar tata sa fie cumparator.
Si sa nu dezbatem taxa de succesiune pentru ca ar insemna sa platim numa noi pentru ca ceilalti frati ai mamei nu mai au nici un interes.

Totii copii bunicului sa fie vanzatori si tata cumparator?

simpatyk, utilizator
De vandut ori fi vandut, insa nu cu acte in regula. Niciun notar nu autentifica un act de vanzare-cumparare cu proprietar decedat si succesiunea nefacuta.
Multumesc pentru raspunsuri:)