Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime ?

Buna tuturor,
Va rog sa ajutati . Am facut de curad la un client o decizie colectiva cu marirea sal. minim brut .
In mare, am marit sal celor cu minimul la st superioare,care ocupa functii cu cod cor 2 ( avand acum sal minim de 1200 lei).
Intrebarea mea este: Nu trebuia sa cuprinda si sporul de vechime aceasta marire ?
Precizez ca in CIM se specifica ca sporul de vechime este cuprins in salariu.

multumesc.
poate ma lamureste cineva daca este ok cum am procedat.
pai daca salariul de baza este de 1200, min. pe economie studii superioare cum putem sa credem ca are inclus un spor de vechime? eu am fost in aceasta situatie...........in cim clar era prevazut salariul negociat de 1200 lei iar mai jos la :sporuri, adaosuri, era trasa liniuta.Deci trebuia sa beneficiez de spor vechime? da sau nu ?mentionez ca nu exista contract colectiv de munca fiindca firma are doar 8 angajati............dar in mod sigur tb. sa respecte contracul colectiv de munca la nivel national,nu?
ilia2007 a scris:

pai daca salariul de baza este de 1200, min. pe economie studii superioare cum putem sa credem ca are inclus un spor de vechime? eu am fost in aceasta situatie...........in cim clar era prevazut salariul negociat de 1200 lei iar mai jos la :sporuri, adaosuri, era trasa liniuta.Deci trebuia sa beneficiez de spor vechime? da sau nu ?mentionez ca nu exista contract colectiv de munca fiindca firma are doar 8 angajati............dar in mod sigur tb. sa respecte contracul colectiv de munca la nivel national,nu?

In cazul dumneavoastra salariul de 1200 lei este fara sporuri, in consecinta trebuie sa beneficiati de sporurile stabilite prin CCMUNN care se aplica in cazul salariatilor care la nivel de unitate nu au CCM.
Puteti face sesizare la ITM. Orice inspector ITM are obligatia sa pastreze confidentialitatea oricarei reclamatii care semnaleaza nerespectarea prevederilor legale în domeniul reglementat de prezenta lege si sa nu dezvaluie conducatorului persoanei juridice si persoanei fizice sau reprezentantului acestora faptul ca inspectia a fost efectuata ca urmare a unei reclamatii.
daaa si se rezolva cum sa nu? mi-au raspuns ca au putini inspectori si nu pot verifica din oficiu............ma rog intrebararea mea era daca nu se pot sesiza din oficiu............ok, dar cand am ridicat cartea de munca si eu au operat incetarea rap. de munca.........chiar nu au vazut 880 lei?cand tb 1000? ca sa nu mai zic de spor vechime, care , clar nu are cum sa fie inclus in minim, nu?
ilia2007 a scris:

daaa si se rezolva cum sa nu? mi-au raspuns ca au putini inspectori si nu pot verifica din oficiu............ma rog intrebararea mea era daca nu se pot sesiza din oficiu............ok, dar cand am ridicat cartea de munca si eu au operat incetarea rap. de munca.........chiar nu au vazut 880 lei?cand tb 1000? ca sa nu mai zic de spor vechime, care , clar nu are cum sa fie inclus in minim, nu?

Din oficiu cam greu sa se faca controale de catre ITM, decat daca exista un control tematic la nivel de I.M.
Pentru acordarea sporului de vechime la salariul de baza trebuia sa existe un act aditional la c.i.m., daca acest lucru nu era prevazut in contract la incheierea lui.
Cornel Vasile, Consilier juridic