Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Buna ziua,
am si eu o intrebare...

Mama mea a iesit la pensie si primeste o pensie in calculul careia nu i-au fost bagate sporurile de toxicitate(unde a fost cazul), sporui de noapte s.a. ....
In acest sens s-a chinuit vreo 4 ani sa adune adeverinte de pe unde a lucrat si le-a adus la casa de pensii insotite de cererea aferenta pentru ca sa i se recalculeze pensia si sa i se plateasca retroactiv drepturile banesti restante...
Problema este ca din luna martie a acestui an a depus cererea si de cate ori se duce la casa de pensii sa se intereseze cand o sa i se actualizeze pensia i se raspunde in doi peri ca..." ce se grabeste ca ei sunt doar 3 functionari si nu au cand sa l-e faca pe toate..." --oare in 8 luni nu aveau timp sa reactualizeze o pensie, ca doar Targovistea este un oras relativ mic si nu toti pensionarii au de recalculat pensia ?!
Intrebarea mea este: exista stipulat prin vreo lege un timp limita de solutionare a unei astfel de cerere?
Unde asi putea sa fac o reclamatie?
#-o
Diferenta la pensie rezultata in urma recalcularii,se va plati incepand cu luna urmatoare a depunerii adeverintelor.Pentru a se grabi rezolvarea dosarului,faceti o interventie la CNPP in care dati date legate de nr.dosarului;Casa locala de care apartineti si alte amnunte(de ex.cand ati depus adeverintele etc.).

Faceti interventia aici:

[ link extern ]