Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cenzor asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cenzor asociatie

Buna ziua,

Este obligatoriu sa se numeasca un cenzor intr-o asociatie cu 6 asociati?

Multumesc!
Da, conform Legii 230/2007 Art. 21(1), la adunarea generala de constituire a asociatiei de proprietari,se vor alege: un comitet executiv ,format din presedintele asociatiei de proprietari si un cenzor sau o comisie de cenzori, sau puteti angajarea unui cenzor din afara asociatiei de proprietari, persoana fizica ori juridica de specialitate, pe baza de contract sau conventie de prestari de servicii.
Trebuie sa verifice cineva actele.
ContSters241232, utilizator
Daca e vorba de o asociatie (ong) nu va trebuie contract cu un cenzor decat daca depasiti 15 membrii cu dret de vot.