Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

cat dureaza o repunere pe rol intr-un proces de succesiune?avocatul a facut o cerere de repunere in iulie dar nu se gaseste la tribunal si acum a facut alta,spunand ca e posibil sa fie repus din nou in decembrie.e posibil sa dureze atat de mult o repunere pe rol?va multumesc

O cerere depusă la o instanţă TREBUIE să existe înregistrată la acea instanţă!!!!! Ceea ce ar putea dura ar fi primul termen de judecată. Dar chiar dacă se fixa primul termen de judecată în 2015 trebuia să primiţi citatie în acest sens în maxim 10 zile de la data depunerii cererii asta dacă nu dorea avocatul care a depus cererea nu a luat termenul în cunoştiinţă.
Atenţie deci şi verificaţi dacă această cerere chiar a fost depusă sau efectuaţi demersuri ptr a o depune personal şi atunci veţi afla şi termenul ei de judecată.
deci sa inteleg ca avocatul nu a facut nici o cerere si ma duce cu vorba.dar eu pot vedea daca a inregistrat cererea la tribunal daca trimit pe cineva care e parte in proces?multumesc pt raspuns.
Puteti verifica pe portalul instantelor
dar ca un avocat sa inregistreze o cerere de repunere pe rol sau un dosar la tribunal,trebuie sa plateasca o taxa?cam cat ar fi aceea?va multumesc
Legea nr.146 din 1997, art.3:

s) cereri pentru repunerea pe rol, cand suspendarea judecarii se datoreaza
partilor - 50% din taxa judiciara de timbru pentru cererea sau actiunea a
carei judecare a fost suspendata;

Conform principiului celerităţii, nu ar trebui să dureze. Conform practicii, în funcţie de încărcarea instanţei, 2013 poate fi un termen rezonabil, chiar caă va fi pe la mijlocul anului.