Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Buna ziua! Vin in atentia dvs cu o problema...de familie...

Detin un apartament cumparat de la bunicii mei , acestia, in momentul vanzarii trecand in contract dreptul de uzufruct viager pentru dansii. Toate bune si frumoase, insa dupa moartea bunicului meu in apartamentul bunicii s-a mutat un unchi (fiul bunicii) si dupa un timp si-a mutat aici si amanta. Nu m-am bagat niciodata in treaba asta tocmai din cauza dreptului de uzufruct detinut de bunica mea desi unchiul se purta urat cu ea. Era betiv, ii lua pensia, o batea...Desi am incercat sa intervin pentru a-mi ajuta bunica, aceasta intotdeauna gasea scuze pentru comportamentul unchiului si imi spunea ca drept de a lua atitudine in casa voi avea numai dupa moartea ei. Dupa cativa ani unchiul si-a adus si o amanta. Nici unul nu lucra, amandoi beau si fumau si traiau numai din pensia bunicii. Si anii au trecut fara ca bunica sa ma lase sa intervin, pe mine sau oricare alta ruda. Nici la politie nu puteam face o plangere, caci fiindu-i frica de unchiul meu, pe de o parte si din dragoste , pe de alta parte, bunica nega toate relele pe care le traia. Mai mult, au inceput sa se adune datorii la intretinere, pe care reperzentantii asociatiei au inceput sa mi le puna mie in carca. Trecand foarte rar pe la bunica mea (caci nu eram binevenit in casa) nu am stiut de acest lucru. Dupa vre-o 12 ani, acum circa 4 luni, unchiul meu a murit. El neavand acte si nici serviciu si nici bani am fost obligat sa-l inmormantez. Nici o problema. M-am gandit ca tot raul a trecut..Insa...desi am incercat sa-i explic bunicii, acum la varsta de 80 de ani ca vreau sa o ajut ea nu doreste sa se mute cu mine...Nu am insistat la acest lucru pentru ca nu doresc sa creda ca ii vreau raul, dar amanta unchiului meu sta inca la ea. Nu munceste, bea, fumeaza, nu face curat si nici mancare. Eu merg cu oalele cu mancare la bunica si ii spal lucrurile. Si intre timp am inceput sa achit datoria la intretinere facuta de cei trei pentru ca asociatia m-a ameninta ca pe mine ma dau in judecata, eu fiind proprietarul. Si au si dreptate. Starea de sanatate a bunicii s-a degradat in acesti ani, ea suferind de cataracte (fiind aproape oarba) si probabil a suferit si un accindent vascular avand gura stramba. Orice incercare a mea de a o duce la medic a fost sortita esecului. Bunica n-a mai iesit din casa de ani buni. Dupa moartea unchiului am incercat sa o dau afara pe amanta unchiului, insa o manipuleaza pe batrana si aceasta imi tot arunca in fata dreptul de uzufruct, iar in acest timp individa sta pe spatele meu si al bunicii. Ultima oara am fost obligat sa ma infintez la bunica in ziua pensiei si sa-i cer sa-mi de-a pensia pentru a tine in grija, ca sa nu cheltuie banii aiurea. Mancare i-am dus regulat, dar daca manaca amandoua din ce duc bunicii, atunci nu le ajunge. Am incercat sa ajung la un acord cu ea, in sensul de a avea grija de bunica, de a-i calca si a-i face mancare si de ama anunta atunci cand nu se simte bine. Incerc sa o sun cat de des posibil intre vizitele pe care i le fac. Insa am trecut fara sa anunt, in prealabil ca voi face acest lucru, si am gasit murdar in casa, mancare stricata, si pe bunica ca se simtea rau. Am vrut sa o dau afara si i-am pus in vedere ca pana la sfarsitul lunii sa plece. Bunica imi spunea ca asta doreste si ea, atunci cand eram singuri, dar a doua zi se razgandea, probabil convinsa de aceasta femei.

Una peste alta, bunica mea nu poate avea grija de ea din cauza faptului ca de abia daca mai vede, iar eu doresc sa scap de femeia aceea si sa pot avea grija de bunica asa cum merita. Ma doare ca nu ma inteleg cu dansa, ea crescandu-ma si facandu-mi copilaria frumoasa. departe de mine gandul de a o alunga sau o duce la vre-un azil. Am incercat sa-i explic ca putem locui sub acelasi acoperis si ea sa aiba camera ei, dar ea nu doreste sa plece din casa ei si eu inteleg acest lucru. Sunt dispus sa trec in fiecare zi pe la ea sa-i dau sa manance si sa am grija de ea, desi locuiesc in celalt capat al orasului. am incercat chiar sa o conving sa mergem la doctor si sa incercam sa-si opereze cataracta, dar nu vrea sa auda.

Cum pot face sa o iau pe bunica in ingrijire, legal, cu semnatura, caci sub nici o forma nu doresc raul sau moartea ei si sa scap de acea lipitoare si chiar de a-i pune restrictii in a se apropia de bunica. Intre timp eu sunt un pachet de nervi si stresat din cauza ca toti ma arata cu degetul ca nu pot face nimic, iar eu nu pot face ceva si din cauza uzufructului viager.....

Sper ca nu a fost prea lunga povestea si cineva sa-mi dea un sfat sau o parare. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
geoil, utilizator
Faceti o actiune in evacuare impotriva individei respective(lipitoarea) si o dati afara fara nicio problema.Singura care are drept de uzufruct este bunica dvs.
Cand spneti actiune in evacuare la ce va referiti? Trebuie sa inaintez o plangere sau sa incerc o actiune in justitie care sa dispuna evacuarea ei? Nu ma pricep de loc la astfel de lucruri juridice..
Formulati o cerere de chemare in judecata impotriva individei prin care solicitati evacuarea ei din locuinta, expuneti motivele detaliate de dv mai sus, ganditi-va la doi/un martor care sa confirme cele spuse de dv, si inregistrati actiunea la judecatorie.
daca se va stabili un termen indepartat, formulati o cerere de preschimbare a termenului de judecata, pentru a se acorda unul mai scurt.