avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1471 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme contract vanzare cumparare

buna.as dori si eu o lamurire la aceasta situatie.bunica mi a vandut mie casa si terenul cu contract de vanzare cumparare.problema este ca in aceasta locuinta locuieste si un unchi de al meu.unchiul ca fiind fiul bunici are dreptul la mostenire.cand am facut contractul de vanz.cump. dansul a fost de acord doar cu o singura conditie [ca el sa locuiasca acolo pana la deces,ADICA ARE DREPT DE UZUFRUCT VIAGER ]si dupa decesul lui eu sa devin propietar de drept.PROBLEMA ESTE CA EL LOCUIND LA UN LOC CU BUNICA AI FACE VIATA GREA[O BATE ,O JIGNESTE].EU IN ACEASTA SITUATIE CE POT SA FAC. AJUTATIMA.VA ROG MULT.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Februarie 2013
plai, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ciprian Maftei , Consilier juridic 12:11, 25 Februarie 2013
În funcţie de întinderea dreptului de uzufruct (cu alte cuvinte, dacă este singurul uzufructuar), poate cere evacuarea bunicii din imobil.

Bunica şi-a rezervat şi ea un drept de uzufruct/abitaţie, sau nu? Dacă nu, e la mîna uzufructuarului.

plai a scris:

buna.as dori si eu o lamurire la aceasta situatie.bunica mi a vandut mie casa si terenul cu contract de vanzare cumparare.problema este ca in aceasta locuinta locuieste si un unchi de al meu.unchiul ca fiind fiul bunici are dreptul la mostenire.cand am facut contractul de vanz.cump. dansul a fost de acord doar cu o singura conditie [ca el sa locuiasca acolo pana la deces,ADICA ARE DREPT DE UZUFRUCT VIAGER ]si dupa decesul lui eu sa devin propietar de drept.PROBLEMA ESTE CA EL LOCUIND LA UN LOC CU BUNICA AI FACE VIATA GREA[O BATE ,O JIGNESTE].EU IN ACEASTA SITUATIE CE POT SA FAC. AJUTATIMA.VA ROG MULT.


revin asupra problemei.BUNICA MIA VANDUT MIE CASA SI TERENUL CU CONTRACT DE VANZAR. CUMP.CU CLAUZA DE INTRETINERE. SITUATIA ESTE URMATOAREA.BUNICA ARE 2 FII,PE TATAL MEU SI UNCHIUL.CUM BUNICUL E MORT A TREBUIT DEZBATUTA MOSTENIREA.TATAL MEU A RENUNTAT LA MOSTENIRE IN FAVOAREA BUNICI .UNCHIUL A RENUNTAT LA MOSTENIRE SI EL DAR CU O CONDITIE ,SA RAMANA IN RESPECTIVA LOCUINTA PANA LA SFARSITUL VIETI SALE [ADICA ARE DREPT DE UZUFRUCT VIAGER] LOCUIND IN ACEEASI CURTE CU BUNICA ,ACEST INDIVID[UNCHIUL MEU],AI FACE VIATA UN CALVAR,O BATE,O UMILESTE.INTREBAREA MEA ESTE /BUNICA POATE SA IL DEA AFARA DIN LOCUINTA ,OFERINDUI PARTEA CE I SE CUVINE DIN ACEST IMOBIL. CE TREBUIE SA FACA.SA IL DEA IN JUDECATA?VA ROG MULT LAMURITIMA SI PE MINE.
In ceea ce priveste dreptul de uzufruct dobandit de catre unchiul dumneavoastra, (chiar daca nu prea inteleg cum a dobandit acest drept), nu prea puteti face nimic. Prin faptul ca unchiul este agresiv nu se poate pierde acel drept, insa, in ceea ce priveste partea agresiva consider ca poate face obiectul unui dosar penal. Incercati sa aveti o discutie pe aceasta tema si cu organele de politie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara bunica mea are drept de uzufruct cu mama, sa stea ... Alexandrugh Alexandrugh Bună seara bunica mea are deep de uzufruct cu mama, sa stea în casa cât trăiește dar bunica a renunțat și a plecat la fratele ei Ce demersuri trebuie ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager flodin47 flodin47 Eu si sotia mea beneficiem de uzufruct viager ,locuim pe aceiasi scara inpreuna cu nepoata mea care este nudul propietar.Intrebarea mea esete;Pot sa ma mut in ... (vezi toată discuția)
Contract de donatie sau vanzare- cumparare? nenea toto nenea toto dupa moartea mamei a ramas o mostenire mie si fratelui meu pe care vrem sa o dam baiatului cel mic al fratelui .Noi vrem cu donatie ,iar el vrea cu act de ... (vezi toată discuția)