Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa-ul e comerciant sau nu?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa-ul e comerciant sau nu?

un pfa cu cod caen cresterea altor animale este comerciant sau nu. mentionez nu am vandut nimic cu el, nici o factura.
george-neagu, moderator
Legea nr. 26/1990, art. 1 alin.2, cu modificările şi completările ulterioare, privind Registrul Comerţului: „comercianţii sunt persoanele fizice şi asociaţiile familiale care efectuează în mod obişnuit acte de comerţ, societăţile comerciale, companiile naţionale şi societăţile
naţionale, regiile autonome, grupurile de interes economic cu caracter comercial, grupurile europene de interes economic cu caracter comercial şi organizaţiile cooperatiste".
Faptul ca nu ati desfasurat activitate ca pfa cu toate ca sunteti inregistrat la Registrul comertului si la administratia financiara, este altceva.
george-neagu, moderator
cu acest pfa,infintat in acest regim special,prin care am un proiect pe masura 141,pe animalele din gospodarie. Nu am casa de marcat,nu am facturier,doar primesc suventile agricole.deci sunt sau nu comerciant.va multumesc.