Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Publicarea unei carti - numai printr-un SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Publicarea unei carti - numai printr-un SRL?

Bun gasit. Am in traducere o carte din limba engleza in romana. Il cunosc personal pe autor si vem o intelegere pentru obtinerea copyrightului de la el in cazul in care o voi si publica. El m-a sfatuit sa-mi infiintez propria editura, ma sustine si ma incurajeaza in aceasta directie; ideea este frumoasa si as putea-o pune pe picioare intr-un viitor... insa pe moment nu am forta financiara de a initia un astfel de demers, cu atat mai mult cu cat derulez si alte proiecte personale care toate necesita investitii. O firma nu imi pot permite in acest moment, insa cartea mi-as dori foarte mult sa o public (este necesara pe piata romaneasca, este scrisa impecabil si ofera informatii de o calitate indubitabila). Exista o alta varianta de a o publica, mai putin aceea printr-un srl? Exista vreo posibilitate de a face asta printr-un PFA, de exemplu? (avand in vedere ca PFA-ul se refera exact la domeniul de interes al cartii) Sau printr-o asociatie familiala? Orice numai srl nu, cu bataile de cap, cheltuielile, alergatura si birocratia asociate acestuia. Este foarte probabil ca aceasta sa ramana singura carte pe care sa o traduc si sa o public, iar numai pentru asta nu m-as inhama la infiintarea unei firme.

Astept, cu rugaminti si sperante, o solutie :innocent:. Poate legislatia romaneasca sa ofere o alernativa?
Pentru că faptele de comerţ săvârşite de persoana fizică autorizată trebuie să aibă caracter de profesie, comerciantul trebuie să deţină o
calificare
, concepută ca pregătire profesională sau ca experienţă profesională, ce poate fi dovedită cu:
- diploma, certificatul sau adeverinţa de absolvire a unei instituţii de învăţământ preuniversitar sau universitar;
- certificatul de absolvire a unei forme de pregătire profesională;
- certificatul de competenţă profesională;
- cartea de meşteşugar;
- carnetul de muncă al solicitantului, din care să reiasă că acesta a fost încadrat în muncă pe o durată de minim 2 ani în activitate, meseria
sau ocupaţia pentru care se solicită autorizaţia;
- declaraţia de notorietate.
Acestea se regăsesc în O.U.G. 44/2008 între documentele necesare înmatriculării în Registrul Comerţului sub denumirea: documente ce
atestă pregătirea profesională/experienţa profesională.

în ceea ce priveşte avizele speciale pentru autorizarea desfăşurării activităţii, acestea se regăsesc între documentele necesare înmatriculării
sub denumirea de declaraţie tip pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia
specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţia mediului şi protecţia muncii.

Daca nu aveti documente care sa ateste pregatirea dvs. profesionala sau experienta profesionala in editarea cartilor -Cod CAEN 5811, nu va puteti inregistra ca PFA.

Poate o solutie ar fi sa incheiati un contract cu o editura.
Multumesc foarte mult pentru raspuns! Intr-adevar nu pot documenta pregatirea sau experienta mea profesionala in domeniul editarii cartilor, desi PFA intentionam oricum sa inregistrez, insa pe domeniul de care se ocupa chiar cartea pe care o traduc, domeniu pentru care am o diploma. Inteleg, din raspunsul dumneavoastra, ca nu este suficient insa pentru a traduce si publica o carte in domeniul respectiv. Pe scurt: sunt absolventa de Istorie, am (si) o diploma de astrolog (atestata), vorbesc bine engleza si am in traducere o carte de astrologie pe care as fi dorit sa o public singura, din varii motive. Ca astrolog nu este insa suficient sa pot publica aceasta carte ca si PFA... si, din informatiile gasite pe internet, nici ca AF nu pot face acest lucru. Ma voi gandi la alte solutii, multumesc inca o data.

Duminica placuta!
Parerea mea este ca editarea unei singure carti (editare ocazionala) nu constituie un act de comert obiectiv, pentru ca art 3 pct. 10 Cod. comercial refera la "Intreprinderile de editura, librarie si obiecte de arta, cind altul decit autorul sau artistul vinde";

Catre aceeasi idee conduc si regulile de acordare a codurilor ISBN pentru autori.
Biblioteca Nationala atribuie coduri ISBN pentru lucrări ocazionale sau în regia autorului în număr de maxim 2 coduri într-un an calendaristic.

Ceea ce inseamna ca de-abia de la a III-a lucare se poate presupune caracterul obisnuit al actelor de comert. (al III-lea ISBN nu-l mai dau decat unei editurii).

Art 1 alin 2 din L 26/1990 privind registrul comertului.
(2) În înţelesul prezentei legi, comercianţii sunt persoanele fizice şi asociaţiile familiale care efectuează în mod obişnuit acte de comerţ, societăţile comerciale, companiile naţionale şi societăţile naţionale, regiile autonome, grupurile de interes economic cu caracter comercial, grupurile europene de interes economic cu caracter comercial şi organizaţiile cooperatiste
romascanu, moderator
Foarte folositoare informatiile, multumesc mult!