Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Parintii mei au 2 credite la 2 banci diferite: banca 1 si Banca 2. La banca 1 au girat apartamentul. Cei de la Banca 2 le-au vandut dosarul unei firme de recuperari credite pentru ca au avut intarziere la plata, ulterior tatal meu avand si poprire pe salariu. S-a retinut poprirea timp de 2 ani, intre timp s-au schimbat cam 2 firme de recuperari credite, dosarul lor ajungand la un executor. Fara nicio citatie sau somatie au aflat ca apartamentul fusese licitat. Pe 29 oct au a 2 a licitatie pentru ca la prima licitatie nu s-a vandut. Acum sunt obligati sa achite 75% din valoarea creditului in contul executorului ca sa nu aiba loc si cea de-a 2 a licitatie. Este corect legal cum s-a ajuns in aceasta situatie? Precizez ca ei au aflat ca apartamentul este executat de la un posibil cumparator care le-a lasat un bilet in cutia postala cu nr. lui de telefon. Astept un raspuns de la dumneavoastra. Multumesc!
gi-jane2, moderator
Cel mai bun sfat pe care vi-l pot da este sa faceti contestatie la executare, asta pentru a nu pierde termenul de 15 zile. Sau, daca sunteti in termen verificati la dosarul de executare ce acte s-au efectuat si faceti-va apararea dupa aceea in consecinta. Sumele recuperate ca urmare a popririi trebuie sa se scade din datoria totala.

Probabil au fost executorii bancari/IFN care au dispus poprirea.
Multumesc pentru raspuns. Nu stiu sa va spun daca se mai incadreaza pentru termen pentru ca ei nu au avut acces la dosar. Ce este clar din partea executorului este ca daca nu achita 3000 euro pana pe data de 29.10.2012 va fi a 2 a licitatie a apartamentului si atunci sigur il va adjudeca cineva pentru ca valoarea imobilului scade cu 25% din suma de 60.000lei (pretul evaluat). Daca se va gasi cumparator, parintii mei isi pot recupera apartamentul in decurs de 30 de zile daca achita integral suma datorata?
Multumesc!
RoxanaVasile a scris:

Multumesc pentru raspuns. Nu stiu sa va spun daca se mai incadreaza pentru termen pentru ca ei nu au avut acces la dosar. Ce este clar din partea executorului este ca daca nu achita 3000 euro pana pe data de 29.10.2012 va fi a 2 a licitatie a apartamentului si atunci sigur il va adjudeca cineva pentru ca valoarea imobilului scade cu 25% din suma de 60.000lei (pretul evaluat). Daca se va gasi cumparator, parintii mei isi pot recupera apartamentul in decurs de 30 de zile daca achita integral suma datorata?
Multumesc!

Duceti-va la executorul Judecatoresc si cereti sa studiati dosarul de executare. Faceti cererea in scris si nu va poate refuza. Poate s-a perimat, poate mai puteti sa faceti ceva. Luati legatura cu creditorul si faceti un angajament de plata, achitati acum ceva sume pentru a va demonstra bunavointa. Se poate gasi o solutie.
Multumesc!