avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua, am doua popriri pe doua conturi diferite ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua, am doua popriri pe doua conturi diferite suma celor ...

Bună ziua, am doua popriri pe doua conturi diferite suma celor 2 este de 20000 lei, am primit hârtii de la executor și sunt înștiințat de banca ca am poprire pe conturi. In afara de poprire pe conturi, se mai poate întâmpla ceva? Menționez ca nu am nimic pe numele meu. Părinți mei au un apartament, se pot lega de el? Nu am girat cu el, nu sunt pe contractul de apartament. Cele 2 popriri sunt de la 2 ifn uri. Dacă am primit hârtii de la executor judecătoresc înseamnă că mau dat în judecata și judecătorul a decis sa mi se pună poprire?
Cel mai recent răspuns: Dan - George Constandache , Avocat 16:59, 11 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua, conturile bancare vor fi ”blocate” până la concurența debitului urmărit în cadrul dosarului de executare. Chiar dacă nu aveți în acest moment bunuri pe numele dvs., este posibil ca în viitor și acestea să facă obiectul măsurilor de executare silită (spre ex. un autoturism achiziționat în nume personal va fi sechestrat și ulterior vândut în cadrul executării silite pentru recuperarea debitului).
În asemenea situații, cel mai bine este să consultați un avocat de îndată ce ați primit hârtiile de executor, pentru a contesta executarea și a vă pune la adăpost de eventuale abuzuri (frecvente în cazul ifn-urilor și societăților de recuperări de creanțe).

Dobos Alex a scris:

Bună ziua, am doua popriri pe doua conturi diferite suma celor 2 este de 20000 lei, am primit hârtii de la executor și sunt înștiințat de banca ca am poprire pe conturi. In afara de poprire pe conturi, se mai poate întâmpla ceva? Menționez ca nu am nimic pe numele meu. Părinți mei au un apartament, se pot lega de el? Nu am girat cu el, nu sunt pe contractul de apartament. Cele 2 popriri sunt de la 2 ifn uri. Dacă am primit hârtii de la executor judecătoresc înseamnă că mau dat în judecata și judecătorul a decis sa mi se pună poprire?


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita cu ordin de propire iulya15 iulya15 buna ziua,ieri am primit la posta o instintare de la un executor bancar prin care ma instinta ca banca la care am o datorie de 5000 euro,a facut solicitare de ... (vezi toată discuția)
Executare silită fără înștiințare. e legal să fii executat în acest mod? MaryanMM MaryanMM Buna ziua. Astazi am primit o decizie de executare silita pt o datorie mai veche. Nu au trimis niciun preaviz. Au dreptul sa te execute silit fara sa te ... (vezi toată discuția)
Credite neachitate belecuta09 belecuta09 Buna ziua, Am o mare rugaminte : am 3 credite (1 nevoi personale, 2 carduri ) care au fost declarate scadente din cauza faptului ca nu am mai putut plati ... (vezi toată discuția)