Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Garantii de buna executie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Garantii de buna executie

Buna ziua!
Am executat o lucrare de constructie pentru o Primarie si mi-au cerut sa-mi deschid cont pentru garantii de buna executie.Ma puteti ajuta va rog,cu o monografie in acest sens?
Multumesc.
Contul in Trezorerie se deschide in baza contractului incheiat cu primaria, pentru virarera cotei GBE de 5 % sau 2,5% in cazul IMM-urilor. La ce monografie va referiti, nu am inteles foarte bine. La varsarea acestei sume in contul deschis pentru GBE?

581=5121.X analitic distinc pentru acest cont
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal