Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Semnarea/criptarea documentelor achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Semnarea/criptarea documentelor achizitii publice

Buna,
In legatura cu criptarea documentelor si inregistrarea lor in SEAP, in cadrul unei proceduri online de achizite publica, am urmatoarea intrebare:

- este legala criptarea/ semnarea electronica a documentelor mai multor dosare (operatori economici diferiti) cu aceeasi semnatura electronica?

Ma gasesc in situatia urmatoare: am doi clienti straini pe care ii reprezint in cadrul
aceleasi proceduri de achizitie. Firma in care lucrez este mandatata de fiecare operator ec. pentru realizarea dosarelor de achizitie, printr-un mandat special largit (drept de semnatura, obtinere autorizatii, etc.)

Cei doi operatori economici participa la aceeasi procedura de achizitie.

Incalcam prevederile ORdinului 314/2012 cu privire la certificatul de participare la
licitatie cu oferta independenta? Sau alte dispozitii legale?

Multumesc
din punctul meu de vedere se incalca si ordinul 314 si articolele care reglementeaza conflictul de interese prin faptul ca acele documente ca sa produca efecte trebuiesc semnate electronic. dvs. pe de o parte aveti mandat pt semnarea electronica a ofertei, deci prin acea semnatura generati drepturi si obligatii pentru ambii mandanti iar pe de alta parte sunteti insarcinati si cu intocmirea ofertei. eu zic sa evitati o asemenea situatie pt. ca ambele oferte vor fi respinse iar in cazul unei contestatii va trebui demonstrat faptul ca dvs. ati intocmit doua oferte in mod independent ceea ce mi se pare destul de greu de probat.
nu in ultimul rand va conta foarte mult curentul asta in privinta "conflictului de interese" iar sansele pt. a demostra ca ofertele sunt indepente mi se par infime
Multumesc pentru raspuns.
Deci, în practica, o firma de consultanta in achizitii publice nu poate avea doi clienti care participa la aceeasi licitatie?
Daca prin mandatul respectiv se mandateaza o persoana din firma si nu firma?
Buna, revin cu o precizare:

Eu nu eram la curent cu abrogarea de mai jos.
Am trimis acelasi mesaj (cu referire la semnarea/criptarea documentatiei in SEAP) la ANRMAP .

Raspunsul pe care l-am primit este urmatorul:

"Vă precizăm că începând cu data de 20.08.2012 a fost abrogat art. 2,
alin. (1), lit. k) din H.G. nr. 525/2007, referitor la elaborarea de
către A.N.R.M.A.P. a punctelor de vedere la solicitările de clarificare
pe care autorităţile contractante/potenţialii ofertanţi/autorităţile de
management le transmit cu privire la modul de interpretare a
prevederilor legislaţiei în domeniul achiziţiilor publice."

? Cum se interpreteaza aceasta abrogare?
ANRMAP nu mai emite puncte de vedere.