Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Procedura, cerere oferta lucrari-ofertant furnizor ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Procedura, cerere oferta lucrari-ofertant furnizor pentru alt ofertant

Un ofertant poate fi furnizor de materiale al altui ofertant?
Teoretic, da.

Practic, este interpretabil, se poate invoca ulterior si verifica incidenta art.66 din OUG 34, inclusiv prin prisma Ord.314/2010 ANRMAP.
vlad nicolae, moderator
"se poate invoca ulterior si verifica incidenta art.66 din OUG 34, inclusiv prin prisma Ord.314/2010 ANRMAP. "
De catre cine se poate invoca si verifica?
Si ce repercusini ar putea avea asupra AC?
Va multumesc
De catre oricare din cele vreo 7 organisme cu atributii de verificare si control in domeniul achizitiilor publice, plus alte vreo 4 -5, cu alte atributii de verificare a legalitatii in general -care actioneaza la sesizare.
Si se poate lasa cu sanctiuni de la contraventional pana la penal, impotriva AC si/sau a ofertantilor respectivi, daca se constata ca se incalca principiile referitoare la conflictul de interese si/sau libera concurenta.

Daca sunteti operator economic trebuie sa va asigurati ca puteti justifica participarea la licitatie prin prisma neincalcarii celor 2 prevederi de mai sus.

Daca sunteti AC trebuie sa faceti dvs. verificarile, inaintea organismelor de control, si sa luati decizii in consecinta.
Verificarile le puteti face atat asupra documentelor prezentate cat si prin solicitari de clarificari, daca este necesar.
Depinde foarte mult de situatia concreta si din pacate, ramane foarte mult in sarcina dvs., sa urmariti cat mai strict respectarea legalitatii.
vlad nicolae, moderator