Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit bancar neachitat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit bancar neachitat

Am o datorie la banca pe care nu o mai pot plati. Daca trec casa pe copii, banca imi poate pune sechestru pe casa? Casa nu a fost girata.
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Si daca o donati si daca o vindeti, creditorul poate cere revocarea actului prin care s-a instrainat casa, daca s-a facut in dauna sa.
Mai aveti o problema, am vazut din alt mesaj ca aveti copii minori, daca vindeti, aveti nevoie de un procurator de fonduri ( ala care da banii) copiii neavand venituri proprii. Acesta la randul sau nu trebuie sa aiba datorii sau mostenitori rezervatari carora sa le incalce rezerva.
Daca doriti totusi sa instrainati casa, mai bine vindeti decat sa donati.
Mai bine cautati solutii sa va platiti datoriile.
Puteti vinde " pe bune" casa , sava luati ceva mai mic si sa va ramana o diferenta sa platiti si ce aveti de platit.
Sau vindeti si cu banii obtinuti luati alta casa pe numele copiilor

gi-jane2, moderator
O alta posibilitate pe care o aveti la dispozitie este procedura medierii. In situatia in care nu mai puteti plati datoria la banca, puteti adresa reprezentantilor acesteia o solicitare de renegociere a conditiilor de credit, fie direct, fie cu ajutorul unui mediator care sa sprijine comunicarea dintre dumneavoastra si banca, utilizand tehnici specifice de mediere si conciliere, astfel incat sa puteti ajunge la o intelegere pe cale amiabila. Puteti alege un mediator de pe tabloul mediatorilor autorizati, publicat pe internet sau de pe site-ul www.finban.ro, unde veti putea identifica mediatori cu pregatire in domeniul financiar bancar, care va pot fi de un real folos in rezolvarea problemei dumneavoastra. Va doresc mult succes in alegerea celei mai bune variante pentru dumneavoastra, alta decat aceea de a va vinde casa. Cu cele mai bune ganduri, Mediator M.Georgescu