Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... abuzuri comerciale sau nu inteleg ??
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

abuzuri comerciale sau nu inteleg ??

Vreau sa solicit tuturor celor in masura sa ma indrume , ajutorul intr-o problema:

Un furnizor , chiar daca nu are in spate nici un contract care sa ii permita aplicarea de majorari, imi trimite dupa 5 zile de intirzire la plata a unor facturi, o proforma prin care aplica majorari de 1% / zi de intirziere, pentru suma restanta . Conditioneaza viitoare livrari si de plata acestei " proforma" si de plata unor diferente de curs valutar(?????) de la data scadentei la data platii efective .REPET : NU ARE NICI UN CONTRACT CARE SA II PERMITA SA CEARA ASA CEVA; ESTE FURNIZOR ROMAN PE TERITORIUL ROMANIAEI !!!
Cred ca unii se cred mai presus de lege sau imi scapa ceva !!!!!

Sunt recunoscatoare tuturor celor care ma lumineaza

Multumesc
Nu mai achitati factura respectiva si asteptati sa va cheme in judecata, daca nu exista dobanzi sau penalitati conventionale, se aplica dobanda legala care nu este exorbitatnta. acum depinde si de debitul principal, daca e foarte mare....Dvs nu aveti nicio cale sa-l chemati in judecata pentru o factura proforma...Se poate insa sa fie vorba si de o eroare. exista societati care au anumite contracte cadru pe care insa nu le semneaza cu toti clientii, dar au impresia(gresita) ca acele clauze contractuale se aplica la toti clientii.

Av. Gheorghe Alexandru
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Nu are nici un contract semnat si nu stiu pe ce se bazeaza cind face acest furnizor ce face. Nu mai intra in discutie ca este nevoie de atentie si de triere clara a furnizorilor. Daca nu va cer prea mult puteti sa imi spuneti cit de legal este sa ceara si diferente de curs dintre ziua scadentei si ziua platii efective? Nu se pune problema de preturi in euro ; facturile sunt in RON Multumesc