Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru 30 de zile, proces verbal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru 30 de zile, proces verbal de contravenþie neînmânat

Buna ziua.
Am avut parte in urma cu 3 zile de nefericita ocazie sa dau peste un politist dus cu pluta.
Eu stationam la o intersectie la semafor iar la culoarea verde am plecat moment in care era sa ies in fata unui sofer care a fortat semaforul venind pe rosu din stanga mea.
Domnu politist a considerat ca eu sunt vinovat motivand ca eu am plecat pe rosu , el fiind pe partea cealalta a intersectiei.
Ma oprit , mia dat amenda + retinerea permisului pe 30 de zile.
Eu nu am semnat PV , iar dumnealui a oprit un baiat care trecea cu un scuter si la pus drept "martor" la eveniment.
Nu exista inregistrari video.
Precizez ca mai eram cu 2 colegi in masina pe care ai am martori.
Am dovada de circulatie pe 15 zile. Fapta a fost savarsita in bucuresti unde si lucrez iar domiciliul este in braila.
Intrebarea mea este in cat timp vine PV acasa ca sa pot depune contestatie ?
Daca nu vine in 15 zile si expira dovada de circulatie iar suspendarea devine activa cum sa procedez ?
Eu lucrez ca sofer.
Va multumesc anticipat.
Este posibil sa va vina in 15 zile PV oricum daca va expira dovada nu va urcati la volan riscati dosar penal.
Da dar eu depind de permis, deoarece sunt sofer la o firma.
Pot prelungi dovada pe undeva daca nu vine PV pana expira?
Daca da cum sa procedez ?
Teracsro a scris:

1. Eu nu am semnat PV , iar dumnealui a oprit un baiat care trecea cu un scuter si la pus drept "martor" la eveniment.

2. Precizez ca mai eram cu 2 colegi in masina pe care ai am martori.

3. Intrebarea mea este in cat timp vine PV acasa ca sa pot depune contestatie ?

4. Daca nu vine in 15 zile si expira dovada de circulatie iar suspendarea devine activa cum sa procedez ?

5. Eu lucrez ca sofer.

1.
- a doua zi aveati posibilitatea sa depuneti plangere impotriva procesului verbal si sa obtineti certificatul de grefa in baza caruia vi se restituia permisul de conducere pana la ohotarare definitiva si irevocabila a instantei judecatoresti.

Art.118. - (1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiilor se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competenţă a fost constatată fapta.
(2) Plângerea suspendă executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrării acesteia până la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti.
(3) Dovada înregistrării plângerii depuse la judecătorie în termenul prevăzut la alin.(1) se prezintă de contravenient la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator, care va efectua menţiunile în evidenţe şi îi va restitui permisul de conducere.

- martorul pus de politist confirma doar refuzul dvs. de a semna pv si nu incalcarea regulamentului de circulatie

Art. 180. – (2) În cazul în care contravenientul refuza sau nu poate sa semneze procesul-verbal, agentul constatator va face mentiune despre aceste împrejurari, care trebuie sa fie confirmate de un martor asistent. În acest caz procesul-verbal va cuprinde numele, prenumele, codul numeric personal si semnatura martorului.

- pe procesul verbal aveati posibilitatea sa va exprimati obiectiunile la rubrica "Alte mentiuni"

Art. 180. –
(5) În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile trebuie consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica „Alte mentiuni”, sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal.

2.
colegii pot fi chemati ca martori la proces

3.
Art. 25. − OG 2/2001
(2) Comunicarea se face de către organul care a aplicat sancţiunea, în termen de cel mult
o lună de la data aplicării acesteia.

4.
procedati cum v-a sfatuit Dl av. Patrascu

5.
Daca lucrati ca sofer trebuia sa cunoasteti mai bine decat un conducator auto amator prevederile OUG 195 si HG 1391 .

Semnarea procesului verbal nu inseamna recunoasterea incalcarii regulilor de circulatie, aveati dreptul de a face obiectiuni, aveati dreptul sa contestati procesul verbal conf. art.118, in instanta contraventia trebuie dovedita de agentul constatator si nu de contravenient, aveati martori care nu sunt afiliati, asa ca acum nu puteti decat sa asteptati sa primiti procesul verbal care poate veni si dupa termenul de valabilitate al dovezii inlocuitoare si apoi sa depuneti plangerea impotriva procesului verbal de contraventie.

Teracsro a scris:

Pot prelungi dovada pe undeva daca nu vine PV pana expira?

considerati ca este vina agentului constatator ca ati refuzat semnarea procesului verbal?

dovada inlocuitoare cu drept de circulatie se poate prelungi doar in cazul dosarelor penale.

dvs. aveati posibilitatea contestarii procesului verbal de contraventie, fapt ce conducea la suspendarea executatii amenzii si a sanctiunilor complementare, adica a suspendarii permisului de conducere.
cyan, moderator
Un unchi ma sfatuit sa caut agentul constatator si sa cer PV .
Credeti ca al mai pot gasi la el sau ca mil va da ?
daca va recititi prima postare veti constata ca ati relatat ca agentul a oprit un martor care a semnat ca ati refuzat semnarea procesului verbal.

politia are proceduri si reguli clare in ceea ce priveste gestionarea documentelor.

credeti ca in situatia in care agentul constatator ar mai avea procesul verbal acesta il va mai da unui contravenient care a refuzat semnarea procesului verbal? eu nu cred.

procesul verbal este deja pe drum catre dvs., asteptati-l acasa si apoi contestati-l in 15 zile de la comunicare daca considerati ca aveti dreptate. iar daca veti mai avea vreun eveniment asemanator pe viitor va sfatuiesc sa semnati procesul verbal iar daca nu sunteti de acord cu cele constatate puteti formula obiectiuni cum am spus anterior la rubrica "alte mentiuni". "Nu sunt de acord cu cele constatate".