Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru 30 de zile, proces verbal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru 30 de zile, proces verbal de contravenþie neînmânat

Buna ziua.
Am avut parte in urma cu 3 zile de nefericita ocazie sa dau peste un politist dus cu pluta.
Eu stationam la o intersectie la semafor iar la culoarea verde am plecat moment in care era sa ies in fata unui sofer care a fortat semaforul venind pe rosu din stanga mea.
Domnu politist a considerat ca eu sunt vinovat motivand ca eu am plecat pe rosu , el fiind pe partea cealalta a intersectiei.
Ma oprit , mia dat amenda + retinerea permisului pe 30 de zile.
Eu nu am semnat PV , iar dumnealui a oprit un baiat care trecea cu un scuter si la pus drept "martor" la eveniment.
Nu exista inregistrari video.
Precizez ca mai eram cu 2 colegi in masina pe care ai am martori.
Am dovada de circulatie pe 15 zile. Fapta a fost savarsita in bucuresti unde si lucrez iar domiciliul este in braila.
Intrebarea mea este in cat timp vine PV acasa ca sa pot depune contestatie ?
Daca nu vine in 15 zile si expira dovada de circulatie iar suspendarea devine activa cum sa procedez ?
Eu lucrez ca sofer.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Am primit comunicarea astazi .
Cum procedez ca sa fac recursul ?
Se face iar cererea , ce taxe sunt de platit si unde , alte acte ?
Multumesc.
Se platesc cheltuieli de judecata daca fac recurs ?
Teracsro, utilizator
Stie cineva cum se face recursul, un model de cerere .
Multumesc anticipat .
Trebuie să întocmiți un alt act procedural. Accesați link-ul de mai jos ca să vă faceți o idee generală despre asta. Motivarea unui recurs nu este deloc simplă, prin urmare vă sugerez să discutați cu un specialist.
[ link extern ]

Recursul nu se timbrează întrucât o plângere contravențională este scutită de plata taxelor de timbru. Nu este necesar să depuneți alte acte. Puteți să solicitați administrarea probei cu înscrisuri în dovedirea celor scrise în recurs, situație în care veți anexa aceste înscrisuri cererii de recurs. Dacă recursul dvs. va fi respins, veți putea fi obligat, la cererea părții potrivnice, la plata cheltuielilor de judecată (onorariu avocat, cheltuieli de deplasare). Poliția angajează foarte rar avocați, însă am citit despre asemenea cazuri chiar aici pe forum.