Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru 30 de zile, proces verbal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru 30 de zile, proces verbal de contravenþie neînmânat

Buna ziua.
Am avut parte in urma cu 3 zile de nefericita ocazie sa dau peste un politist dus cu pluta.
Eu stationam la o intersectie la semafor iar la culoarea verde am plecat moment in care era sa ies in fata unui sofer care a fortat semaforul venind pe rosu din stanga mea.
Domnu politist a considerat ca eu sunt vinovat motivand ca eu am plecat pe rosu , el fiind pe partea cealalta a intersectiei.
Ma oprit , mia dat amenda + retinerea permisului pe 30 de zile.
Eu nu am semnat PV , iar dumnealui a oprit un baiat care trecea cu un scuter si la pus drept "martor" la eveniment.
Nu exista inregistrari video.
Precizez ca mai eram cu 2 colegi in masina pe care ai am martori.
Am dovada de circulatie pe 15 zile. Fapta a fost savarsita in bucuresti unde si lucrez iar domiciliul este in braila.
Intrebarea mea este in cat timp vine PV acasa ca sa pot depune contestatie ?
Daca nu vine in 15 zile si expira dovada de circulatie iar suspendarea devine activa cum sa procedez ?
Eu lucrez ca sofer.
Va multumesc anticipat.
Nu aveti ce face acum la Judecatoria sect. 5, doar daca doriti sa va acomodati cu atmosfera instantelor de judecata.
cyan a scris:
(...) procesul verbal trebuie comunicat in termen de 30 de zile.

Repet ceea ce am scris în mesajul anterior: procesul verbal de contravenție se comunică în termen de o lună, nu în termen de 30 de zile. Termenul pe luni este termen pe luni iar termenul pe zile este termen pe zile, vă rog să nu le mai confundaţi.

cyan a scris:
Intrebarea mea este de ce in legislatie apare si termenul de "zile lucratoare" din moment ce in codul de proc.civila se face referire numai la "zile libere".

De exemplu, o administratie publica locala poate decide ca o zi de sambata sa devina lucratoare din diverse motive, existand posibilitatea sa se incaseze si amenzile.

Mărturisesc că nu înțeleg întrebarea dvs., întrebare care oricum excede discuțiilor din acest topic. Termenul este de două zile lucrătoare pentru că aceasta a fost voința legiuitorului. Nu rezultă de nicăieri că toate actele normative din România în care sunt prevăzute termene se completează din punctul de vedere al modului de calcul cu dispozițiile Codului de procedură civilă.

Instituțiile publice locale nu pot să declare ziua de sâmbătă zi lucrătoare întrucât zilele lucrătoare sunt prevăzute prin act normativ. Ele pot, cel mult, să stabilească program de lucru cu publicul sâmbăta, însă asta nu transformă ziua de sâmbătă în zi lucrătoare.
Bun , am stat cuminte in concediu si azi mi-a sosit PV de constatare dupa 22 de zile de la eveniment + PV de comunicare pe care l-am semnat azi la politie ca am luat la cunostinta.
Acum stiu ca apartine de sect. 6 si trebuie sa ajung la judecatoria sec.6 .
1 - Ami puteti spune unde anume trebuie sa ma duc acolo si ce sa cer ?
2 - Unde gasesc permisul tot la politia din sec. 6 sau unde am domiciliul si anume in Braila ?
3 - Aveti idee la ce ora pot sa ma duc maine la judecatorie ?
Vreau sa depun contestatia.
PS: La mentiuni agentul a completat el citez "Am plecat la culoarea verde , refuz sa semnez PV" , se vede ca este scrisul lui .
Multumesc.
Am rezolvat.
Pasi de urmat au fost :
1. Am mers la tribunal ( unde am fost asaltat de avocati gata sa ma ajute , contra cost) .
2. M-am dus la grefier , unde am facut 3 copii buletin , si cate 2 din PV , PV de confirmare si contestatie.
3. Cu astea m-am dus la registratura de unde mi-a eliberat certificatul de grefa si mi-a spus termenul de judecata , nr dosar , etc.
4. M-am dus la politie cu certificatul de grefa, dovada de 15 zile expirata, copie buletin si mi-am ridicat permisul de conducere.
Spre tristetea mea , am dat de o avocata care dupa ce am discutat cu ea ( ea venind la mine ) , mia spus onorariu pentru a ma ajuta sa formulez contestatia , iar daca eu am refuzat-o si ea mia pus piedici la grefieri :( si la registratura.
Norocul meu si a celor ca mine este ca desi sunt presiuni asupra grefierilor , acolo a fost o doamna de treaba , care mi-a spus ce sa fac si unde sa ma duc.
Sper sa nu mai trec prin asa ceva vreodata, dar daca este cazul macar acum stiu ce sa fac.
Revin cu un raspuns dupa solutionarea dosarului sa va spun daca am castigat sau nu .
Multumesc tuturor de ajutorul primit.
Teracsro a scris:

Sper sa nu mai trec prin asa ceva vreodata, dar daca este cazul macar acum stiu ce sa fac.

este doar inceputul. cand vei merge la proces te sfatuiesc sa iti iei pachetel cu sandvisuri si o sticla de 2 l cu apa. si "rabdare". ultima este cea mai importanta, sa nu pleci de acasa fara ea!.:D