Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru 30 de zile, proces verbal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru 30 de zile, proces verbal de contravenþie neînmânat

Buna ziua.
Am avut parte in urma cu 3 zile de nefericita ocazie sa dau peste un politist dus cu pluta.
Eu stationam la o intersectie la semafor iar la culoarea verde am plecat moment in care era sa ies in fata unui sofer care a fortat semaforul venind pe rosu din stanga mea.
Domnu politist a considerat ca eu sunt vinovat motivand ca eu am plecat pe rosu , el fiind pe partea cealalta a intersectiei.
Ma oprit , mia dat amenda + retinerea permisului pe 30 de zile.
Eu nu am semnat PV , iar dumnealui a oprit un baiat care trecea cu un scuter si la pus drept "martor" la eveniment.
Nu exista inregistrari video.
Precizez ca mai eram cu 2 colegi in masina pe care ai am martori.
Am dovada de circulatie pe 15 zile. Fapta a fost savarsita in bucuresti unde si lucrez iar domiciliul este in braila.
Intrebarea mea este in cat timp vine PV acasa ca sa pot depune contestatie ?
Daca nu vine in 15 zile si expira dovada de circulatie iar suspendarea devine activa cum sa procedez ?
Eu lucrez ca sofer.
Va multumesc anticipat.
Teracsro a scris:

1. Ce se intampla daca PV nu ajunge in termenul legal de 30 de zile ?
2. Se socotesc zile lucratoare sau calendaristic ?

1. devine nul
2. calendaristice.
cyan a scris:
1. devine nul

Două aspecte:
-sanţiunea care intervine nu este nulitatea, ci prescripţia.
-nu există procese verbale de contravenţie care să "devină nule". Nulitatea este constatată numai de către instanţă.

Teracsro a scris:
Ce se antampla daca PV nu ajunge in termenul legal de 30 de zile ?
Se socotesc zile lucratoare sau calendaristic ?

Termenul legal este de o lună, nu de 30 de zile, iar distincţia zile-luni este importantă din punctul de vedere al calculului termenelor (art. 101 şi urm. Cod procedură civilă). Un termen de o lună care începe să curgă în data de 10 octombrie 2012, de exemplu, se sfârşeşte în data de 10 noiembrie 2012 (art. 101, alin. 3 Cod procedură civilă).
Art. 101
(1) Termenele se inteleg pe zile libere, neintrand in socoteala nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
(2) Termenele statornicite pe ore incep sa curga de la miezul noptii zilei urmatoare.
(3) Termenele statornicite pe ani, luni sau saptamani se sfarsesc in ziua anului, lunii sau saptamanii corespunzatoare zilei de plecare.

După cum remarcaţi, modalitatea de calcul a termenelor pe ani, luni sau săptămâni nu are legătură cu zilele, fie ele calendaristice sau lucrătoare. Dacă procesul verbal de contravenţie nu vă este comunicat în termen de o lună de la data încheierii lui, veţi invoca excepţia prescripţiei executării sancţiunii amenzii contravenţionale în plângerea dvs. (art. 14, alin. 1 din OG 2/2001).
Gabriela Pintea a scris:

cyan a scris:
1. devine nul

Două aspecte:
-sanţiunea care intervine nu este nulitatea, ci prescripţia.
-nu există procese verbale de contravenţie care să "devină nule". Nulitatea este constatată numai de către instanţă.

Art. 101
(1) Termenele se inteleg pe zile libere, neintrand in socoteala nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
(2) Termenele statornicite pe ore incep sa curga de la miezul noptii zilei urmatoare.
(3) Termenele statornicite pe ani, luni sau saptamani se sfarsesc in ziua anului, lunii sau saptamanii corespunzatoare zilei de plecare.

După cum remarcaţi, modalitatea de calcul a termenelor pe ani, luni sau săptămâni nu are legătură cu zilele, fie ele calendaristice sau lucrătoare. Dacă procesul verbal de contravenţie nu vă este comunicat în termen de o lună de la data încheierii lui, veţi invoca excepţia prescripţiei executării sancţiunii amenzii contravenţionale în plângerea dvs. (art. 14, alin. 1 din OG 2/2001).

Foarte Corect!=D>
eu am vrut sa spun ca nu mai are valoare dar termenul juridic corect este "prescriptie" asa cum a precizat Dna Pintea

In legatura cu termenele pe ore, zile, luni, ani, aveam o nelamurire si am deschis un topic pe acest subiect aici
www.avocatnet.ro/content/for...

Intrebarea mea este de ce in legislatie apare si termenul de "zile lucratoare" din moment ce in codul de proc.civila se face referire numai la "zile libere".

"Art. 180. – (1) În cazul în care constata încalcari ale normelor rutiere, agentul constatator încheie un proces-verbal de constatare a contraventiei, potrivit modelului prevazut în anexa nr.1A, care va cuprinde în mod obligatoriu: (...)posibilitatea achitarii, de catre persoana fizica, în termen de cel mult 2 zile lucratoare a jumatate din minimul amenzii prevazute ..."

De exemplu, o administratie publica locala poate decide ca o zi de sambata sa devina lucratoare din diverse motive, existand posibilitatea sa se incaseze si amenzile.

Daca primesti amenda vineri care este ultima zi cand o poti achita la 1/2, luni sau marti?
Ptr ca in acest caz ultima zi ar fi luni iar in mod normal (zile lucratoare) ar fi marti.
Au trecut 13 zile si PV nu a ajuns la domiciliu.
Ma vad obligat sa intru in concediu deoarece nu pot face contestatie .
Pacat ca nu este o lege sa ai oblige sa trimita PV in max 15 zile , ca sa poti face contestatie .
Pana la aceasta data , au avut grija sa trimita doar o instintare cu privire la data in care intra in vigoare suspendarea dreptului de a conduce pe 30 de zile.
O sa trec maine pe la judecatoria sec. 5 sa vad daca se paote face ceva.
Revin cu completari.
Teracsro a scris:

Au trecut 13 zile si PV nu a ajuns la domiciliu.
Ma vad obligat sa intru in concediu deoarece nu pot face contestatie .
O sa trec maine pe la judecatoria sec. 5 sa vad daca se paote face ceva.
Revin cu completari.

sunteti nerabdator sa contestati procesul verbal, aveti rabdare, procesul verbal trebuie comunicat in termen de 30 de zile.

atat de tare v-au suparat incat sa intrati in concediu?=D>

chiar daca treceti pe la judecatorie nu veti rezolva nimic atat timp cat nu aveti niciun document de la politie pe care sa il contestati, asteptati procesul verbal.

asteptam completarile!:)
cyan, moderator