Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ministru de \'FINANTE\'?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ministru de 'FINANTE'?

un fost ministru de finante (economist român, ministru al finanțelor între 1997-1998, profesor universitar la Departamentul de Relații Internaționale și Integrare Europeană din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA) din București, membru corespondent al Academiei Române, din 2001, președinte al Societății Române de Economie (SOREC), membru al American Economic Association, membru în Societatea Academică Română.
Cursurile predate în cadrul facultății de Relații Internaționale și Integrare Europeană din SNSPA sunt Integrare și politici fiscale ale Uniunii Europene și Economie mondială[1].
Ȋn 1975, și-a luat licența ȋn Științe Economice la Academia de Studii Economice (ASE) – București, apoi, ȋn 1988, a obținut titlul de Doctor ȋn Economie:rolleyes:, la aceeași Academie.
A îndeplinit funcția de ministru al finanțelor:rolleyes: între anii 1997-1998 și de ministru adjunct al finanțelor în 1992. A fost economist - șef al Băncii Naționale a României (BNR):rolleyes: în intervalul 1992-1997. În diverse perioade, a fost cercetător:rolleyes: invitat la Russian Research Center (Harvard University), Woodrow Wilson Center (Washington, D.C.), NATO Defense College (Roma), Fondul Monetar Internațional (FMI), Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare în Europa (OCDE). Între 1999 și 2004, a fost profesor:rolleyes: la Academia de Studii Economice (ASE) - București, la Universitatile Berkeley și UCLA din SUA, precum și la Universitatea din Bologna. În intervalul 2002 – 2004, a deținut funcția de președinte al European Association for Comparative Economic Studies (EACES)... Publică articole în "European Voice" și a fost raportor al Parlamentului European pentru "The Reform of the Regulation and Suprevision of Financial Markets". Parlamentul European a aprobat raportul 'The Lamfalussy Follow Up" în octombrie 2008.
Ȋn 22 mai 2008, Daniel Dăianu a consemnat în "Le Monde" textul "Financial Cannot Govern Us", împreună cu trei foști președinți ai Comisiei Europene, nouă foști premieri din UE și șase foști miniștri ai finanțelor/economiei, text care a prevestit amploarea crizei economice și a vorbit despre cauzele ei.
În 2010, fost invitat să devină membru al Institutului pentru Analiză Economică și Socială (CASE), din Polonia.
Din 2011, este membru al Consiliului European pentru Relatii Externe.
Lucrări publicate

Daniel Dăianu a publicat numeroase lucrări în special economice:rolleyes:, dintre care menționăm următoarele:
Funcționarea economiei și echilibrul extern (Ed. Academiei Române, București, 1992);
Echilibrul economic și moneda: keynesism si monetarism (Ed. Humanitas, București, 1993);
Transformarea ca proces real (Ed. IRLI, București, 1996 - Ediția I și 2000 - Ediția a II-a);
Vitalitate și viabilitate economică: o dublă provocare pentru securitatea europeană (Ed. Clavis, București, 1997);
Transformation As a Real Process (Ed. Ashgate, Aldershot,1998);
Încotro se îndreaptă țările postcomuniste? : curente economice în pragul secolului (Ed. Polirom, Iași, 2000);
Balkan Reconstruction (Ed. Frank Cass, Londra, 2001)- coordonator, in colaborare cu Thanos Veremis;
România și Uniunea Europeană: inflație, balanța de plăți, creștere economică (Ed. Polirom, Iași, 2002) - în colaborare cu Radu Vrânceanu;
Deschiderea contului de capital în România: o abordare optimă = Opening Romania's capital account - an optional approach (Institutul European din România, București, 2002) - în colaborare cu Ion Drăgulin;
Transpunerea în România a normelor Uniunii Europene în domeniul impozitării indirecte (tva și accize) (Institutul European din România, București, 2003) - în colaborare cu Claudiu Doltu;
Pariul României: Economia noastră: reformă și integrare (Ed. Compania AltFel, București, 2004);
Ethical Boundaries of Capitalism (Ed. Ashgate, Aldershot, 2005)- în colaborare cu Radu Vrânceanu;
Frontiere etice ale capitalismului (Ed. Polirom, Iași, 2006) - în colaborare cu Radu Vrânceanu;
Ce vom fi în Uniune. Pariul modernizării României (Ed. Polirom, Iași, 2006).
South East Europe and The World We Live In (Institutul Diplomatic Roman, București, 2008), ISBN 978-973-27-1628-1
The Macroeconomics of EU Integration. The Case of Romania (Rosetti Educational, București, 2008), ISBN 978-973-7881-34-2
Which Way Goes Capitalism? (Central European University Press, Budapest/New York, May 2009) ISBN 978-963-9776-47-0
Lupta cu criza financiară. Eforturile unui membru român al PE / Combating the Financial Crisis. A Romanian MEPs Struggle, Bucharest, Rosetti Educațional, 2009, ISBN 978-973-7881-52-6
Coautor al Whither Economic Growth in Central and Eastern Europe, Bruegel Blueprint Series, Brussels, 2010, ISBN 978-9-078910-17-6
EU Economic Governance Reform: Are We at a Turning Point?, Romanian Center for European Policies Policy Brief No.17, December 2010 - descărcarea raportului în limba engleză
Reforma guvernanței economice a UE: ne aflăm la un moment de răscruce?, CRPE Policy Memo nr. 17, decembrie 2010
:rolleyes:
[ link extern ] )

.. isi joaca "la bursa" propriile "finante"... si, siii, siiiii... le pierde:slap:... ii mai si face plangere penala aluia prin care le-a pierdut ("finantele") "la bursa"...

ce fel de oameni sunt astia?

[ link extern ] /

ContSters257414, utilizator
ai zilelor noastre pline de democrație și huzur pt unii.
cat de stupid poate fi un om (si cu 'cv' de mai sus:rolleyes:) sa-si bage banii unde i-a bagat?... si sa vina dupa aia cu...

daianu: "Am conturi deschise la cele două societăţi WBS România şi la WBS Holding pentru că mi s-a spus :))că doar aşa se putea tranzacţiona pe pieţele externe. Am investit pentru că mi s-a spus :))că sunt câştiguri mici dar sigure. ªtiam că nu lucrează în marjă, că riscurile sunt mici. Extrasele de cont primite de la firma de brokeraj arată că am contul pe profit nu pe pierdere, dar acum mă întreb dacă acest informaţii sunt sau nu adevărate."
:rofl::rofl:
[ link extern ]

... sau lacom?

sima: „Am exploatat la maxim lăcomia clienţilor”
[ link extern ]

... sau si una si alta (stupid si lacom)?

('omu' a fost ministru de "finante":rolleyes:)
Domnilor, totul este in regula, nimic de mirare, totul este normal. Sa ma explic.
In lume (inclusiv in Romania) sunt multi economisti foarte bine cotati, economisti care au studiat, au scris, au cercetat, au format generatii de alti economisti... Printre acestia este si renumitul nostru fost ministru de finante (pentru putin timp), dl Daianu.
Pe mine nu ma mira ca un foarte bun teoretician nu a reusit in practica: atat ca ministru de finante cat si ca om de afaceri in aceasta postura in care a incercat sa faca o afacere, pentru ca a investi la bursa este o afacere.
Teoria este una si practica este alta.
Am luat cunostinta, in studentie, de analizele si studiile despre "echilibrul macroeconomic" ale domnului Daianau si le-am apreciat. Dar practica se face direct "in piata" si este altceva. Si nu este singurul caz care dovedeste acest lucru si am inca doua exemple.
Amintiti-va de analizele si comentariile d-lui Ionut Popescu cand era redactor la Capitatul ca si ale d-lui Ilie Serbanesc la tv. inainte de a fi ministri. Poate va mai amintiti. Ambii au ajuns apoi ministri si aveau posibilitatea sa puna in practica ceea ce sustineau inainte. Ce au facut? Mai nimic.
Poate nu e vina dumnealor. Or fi buni pedagogi, analisti, comentatori critici s.a.m.d., dar nu practicieni.
Acum vreo 4 ani un cursant la "studii europene" (postuniversitare) facea un curs cu un vestit profesor, (acum europarlamentar) si avea ca baza de curs un volum de proiecte elaborate sub semnatura si/sau coordonarea acestui profesor (vreo 15 proiecte in mai multe domeni din economia romaneasca). I-am spus cursantului respectiv sa-l intrebe pe profesor unde si cand s-au aplicat in practica, s-au implementat aceste proiecte. Profesorul a ramas cateva clipe derutat de intrebare si-apoi a explicat ca deocamdata se incearca, se studiaza s.a.m.d. Adica acele proiecte sunt teorii, suntem buni la teorie si as aminti ca avem multi olimpici la matematica, la fizica, mai nou in informatica... dar in practica altii, din alte tari fac, produc, castiga, realizeaza..., aduc un plus de nivel de trai celor din jurul lor. Noi cu teoria, ei cu practica.
Asa vad eu lucrurile. Ca si in fotbal, vorba regretatului Toma Caragiu.
Cel mai bun fotbalist, golgheter, cu sute de meciuri internationale, nu inseamna ca este si cel mai bun antrenor.
eu ma uit (ascult) fara sa vreau (desi economia ma intereseaza) la omu' asta (daianu) de 20 de ani... nu credeam ca un "economist" poate sa bata asa campii, sa vorbeasca (sa scrie) asa aiurea, la prosteala, despre economie si finante (macro, mega... nationale, europene, globale, planetare, galactice) , fara sa spuna de fapt (realmente) nimic... si in acelasi timp sa-si dea atatea aere, de nu mai stie de el...
(sincer, nu cred ca e in stare sa tina nici contabilitatea unui srl fara angajati)

cu "investitia" care a "pus-o" cu sima, vad ca in seara asta face cineva o corectie...

Nu-l faceţi prost pe Dăianu. A fost doar naiv. A vrut să câştige mai mult şi a pierdut. Din păcate, intrarea lui în showbiz îi îngroapă toată reputaţia de economist
Daniel Dăianu a vrut să câştige mai mult decât dobânda bancară şi a pierdut. Nimic nou. Nimic ilegal. Problema este, însă, că a devenit personaj de telenovelă prin apariţiile publice în care îşi justifică încrederea avută în Cristian Sima. Ce spune lumea acum? "Dacă Dăianu, care a fost ministru de finanţe, deci le ştie cu banii, a pierdut, îţi dai seama ce prost e?" Din dorinţa de a aduce clarificări şi justificări, Daniel Dăianu îşi face rău nu numai lui, ci şi unei întregi bresle de economişti. Când îi văd la televizor pe economişti, pe bancheri, pe miniştrii de finanţe, oamenii îi respectă şi îi consideră profesionişti, care ştiu ce vorbesc şi nu dau toată ziua din gură, ca Becali, Prigoană sau Dan Diaconescu. Dintr-o dată, când află că Dăianu a pierdut bani, că a fost la fel de fraier ca oricare alt om obişnuit, atunci se schimbă toată percepţia. Dintr-o dată Becali sau Dan Diaconescu sunt mai de încredere decât profesorul de economie Daniel Dăianu, care vorbea doct despre curs, inflaţie, creştere economică, Uniunea Europeană, FMI. Oamenii nu înţelegeau ce spunea, dar îl ascultau şi îl respectau.:)) Vă daţi seama ce ar fi dacă în locul lui Daniel Dăianu ar fi Mugur Isărescu, guvernatorul BNR? Respectul pentru o instituţie ar dispărea într-o secundă. Aşa cum respectul pentru un economist ca Daniel Dăianu dispare acum, pe măsură ce apare la televizor comentând şi răscomentând tot ce spune Cristian Sima, ca Pepe şi Zăvoranca sau ca Prigoană şi Bahmuţeanca. În astfel de cazuri, tăcerea şi discreţia sunt de aur.

[ link extern ]

ContSters257414, utilizator