Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... OCPI Nu are calitate procesuala pasiva
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

OCPI Nu are calitate procesuala pasiva

Buna ziua,
Din posturile anterioare am inteles ca OCPI nu are calitate procesuala pasiva si va fi chemat in judecata Fostul proprietar a imobilului.Pretentiile de evictiune se vor ridica in cadrul acestui proces(aici ma refer la o servitute aparuta dupa 2 ani de la cumparare si care nu au fost declarate si nici inscrise in cartea funciara).

Va mulumesc!
Da, asa este conform Deciziei nr.72/2007 a ICCJ. Va veti judeca in contradictoriu cu fostul proprietar.
Buna ziua!
Am introdus o plangere impotriva incheiereii de respingere de catre OCPI a inscrierii in cf a unui imobil dobandit la execuatre silita,licitatie.(in respingere mi se cere dovada platii impozitului pe transfer de proprietate,impozit datorat de fostul proprietar,nu de mine)OCPI invoca lipsa calitatii procesuale pasive si solicita respingerea actiunii.Trebuia sa indrept actiunea impotriva altcuiva?Impotriva cui?
Impotriva fostului proprietar