avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sunt luate in considerare probele audio video?in dosar ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sunt luate in considerare probele audio video?in dosar penal

am niste inregistrari audio video am auzit ca de la 1 luna aceasta sunt luate in considerare sun facute fara nicio aprobare dar sunt utile cauzei parerea mea cum le pot folosi?in instanta
Cel mai recent răspuns: avocat_penalist , utilizator 18:54, 14 Octombrie 2012
Independent de parerea partilor,numai instanta de judecata poate aprecia necesitatea si utilitatea eventualelor inregistrari in solutionarea cauzei
Dreptul de a se administra ca probe in fata instantei exista, insa ramane sa analizeze instanta daca respectivele probe sunt pertinente, concludente si utile in vederea lamurii cauzei si a aflarii adevarului, urmand ca in consecinta aceasta sa aprecieze daca vor fi sau nu administrate in fata sa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarile audio pot fi aduse ca proba in instanta ? loanabelciu loanabelciu Inregistrarile audio/video pot fi aduse ca proba in instanta ? Dar o tranzactie pentru care s-au notat seriile bancnotelor, am trecut CNP-ul celui care a ... (vezi toată discuția)
Sms-uri si mailuri admise ca proba la divort? sorina_g sorina_g Buna ziua, Ma numesc S.G. si sunt o “fericita” doamna, traducator PFA – deci stiu intr-o masura relativ de nivel mediu cam ce si cum implica ... (vezi toată discuția)