Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii compensatorii in cazul disponibilizarilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii compensatorii in cazul disponibilizarilor colective

Buna ziua
In cazul unor concedieri colective este obligatorie plata unor compensatii?
Este ceva trecut in legislatia muncii? chiar daca nu este prevazut nimic in CCM sau nu exista CCM?
Cand am cautat am gasit ceva cu doua salarii medii pe economie, mai e de actualitate? cu modificarile astea nu mai stii ce si unde sa cauti.#-o
Mentionez ca e vorba de o societate privata cu peste 300 angajati din industria alinentara.
Va multumesc
Cu stima
1. Codul muncii spune:

Art. 67
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil.

2. - Asadar verificati in CCM aplicabil; unitatii sau in Regulamentu intern al unitatii daca sunt prevazute plati compensatorii in caz de concediere.
- Daca sunt prevazute atunci trebuie sa va fie acordate.

3. - CCM pentru ramura industria alimentara este valabil pana in ianuarie 2015.

- Cititi aici:
[ link extern ]
unde veti gasi
:
ART. 73
La desfacerea contractelor individuale de muncă din motive care nu ţin de
persoana salariatului, precum şi în cazul concedierii pentru inaptitudine fizică sau
psihică a salariaţilor, unitatea va acorda acestora o compensaţie reprezentând un
salariu de bază lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.

- Cititi si aici:
[ link extern ]
Va multumesc!
Mi-ati fost de un real ajutor :)
stima!
Buna seara
Mai am o intrebare:
Contratele Colective de munca la nivel de unitate mai sunt obligatorii? nu prea se intelege asta din codul muncii....
Daca nu mai sunt obligatorii la nivelul unitatii se mai aplica prevederile CCM la nivel de ramura sau national???mai sunt valabile????
Daca da unde gasesc aceste contracte, m-ar interesa cel din finante banci.
Daca nu este obligatorie semnarea unu CCM la nivel de unitate de ce este obligatorie inceperea sau acceptarea negocierii accestuia???

Va multumesc
Cu stima:
Vasile

1. Incheierea unui contract colectiv de munca la nivel de unitate nu este obligatorie, ci doar negocierea acestuia pentru angajatorii cu peste 21 de salariati ...

art.229 C.mun.:
(2) Negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

art. 129 din Legea nr.62/2011
(1) Negocierea colectivă este obligatorie numai la nivel de unitate, cu excepţia cazului în care unitatea are mai puţin de 21 de angajaţi.

2. La nivel de ramura finante , banci nu exista CCM incheiat.

3. De la 01.01.2011 nu mai exista Contract Colectiv de Munca la Nivel Natonal.