Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare de viata pentru PFA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare de viata pentru PFA

Titularul unui PFA doreste sa faca o asigurare de viata.

Exista un plafon privind suma care poate fi platita pe aceasta asigurare?

Ce regim de impozitare/taxare are aceasta asigurare ?
Asigurarea de viata nu este deductibila fiscal daca nu are in componenta sa si o asigurare medicala ( adica aceasta ar fi partea deductibila). Plafonul e de 200 Euro/an.
Buna seara. Daca persoana respectiva doreste sa incheie un contract de asigurare de viata pentru a se asigura impotriva riscului de deces din accident ori deces din orice cauza (sau amandoua), acesta poate opta pentru mai multe produse de asigurare de viata, avand la dispozitie o gama destul de larga, incepand de la asigurarile de viata traditionale (fara componenta de economisire) si terminand cu asigurarile de viata complexe (cu componenta de economisire sau investitionala). Nu exista, propriu-zis, o limita maxima a sumei asigurate, dar in schimb, exista o valoare minima a acesteia. Pe baza sumei asigurate, durata asigurarii, varsta persoanei asigurate si situatia medicala a acesteia, se stabileste prima de platit (care poate fi anuala, semestriala, trimestriala sau lunara) pentru asigurarea respectiva. Valoarea acestei sume este diferita, si poate varia, functie de firma de asigurare de viata care oferteaza pe piata. Pe langa asigurarea de baza, contractantul asigurarii poate opta pentru includerea a minim doua clauze (obligatorii in primul an de viata al contractului de asigurare, dupa care, le poate modifica sau rezilia) in contractul de asigurare. Aceste clauze pot fi: asigurari de sanatate din accident sau imbolnavire; asigurare suplimentara pentru afectiuni grave; asigurare de preluare a platii primelor in caz de imbolnavire.
Mihai Lupu, Consultant asigurari