Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Lucrez intr-un service mecanic auto reprezentanta unui nume puternic in domeniul auto si doresc sa cer renegocierea contractului de munca . Va rog sa ma ajutati cum sa procedez sau un model . Particip la toate cursurile organizate si le promovez cu bine asigur si service 24 particip la toate activitatile firmei ,i-mi respect contratul actual dar cred ca merit mai mult . In actualul contract este specificat ca primesc salariu brut plus 30 % din profit ,dar cei din profit nu-i mai primesc de ceva timp pe motiv ca este decizie interna pe care nu am vazuto. Va multumesc si astept sfatul dumneavostra .
Ati semnat vreun act aditional prin care v-ati angajat sa ramaneti o perioada de timp in schimbul participarii la cursuri?
Decizia interna nu are cum sa-si produca efectele , intrucat in c.i.m. aveti asa ceva prevazut ... pentru a nu se mai acorda acel procent de 30% trebuia incheiat un act aditional la c.i.m.
Nu am nici un act aditional care sa specifice modificarea c.i.m. in legatura cu cei 30 %, cu cursurile organizate de firma la care particip sunt obligat sa nu plec timp de trei ani de la ultimul curs si nu am voie sa le refuz. Am fost la I.T.M. si mi-au spus sa fac o plangere s-au sa actionez in instanta.Asta atrage consecinte pierderea locului de munca. Vreau daca se poate sa ma inscriu intr-un sindicat national s-au intrenational nu stiu cum sa fac . Va rog ajutatima daca se poate multumesc.
rusiconstanti, utilizator
Nici inscrierea intr-un sindicat nu va poate ajuta prea mult ... depuneti mai intai sesizarea la ITM si apoi in functie de rezultat puteti actiona in instanta pe angajator...sau le puteti face pe amandoua concomitent...
Ce legi ma pot apara daca fac reclamatie la I.T.M. ? I-mi pot pastra locul de munca daca nu sunt de acord cu deciziile firmei ?