avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum achit un imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum achit un imobil

Buna seara,
Sunt pe punctul de a semna un precontract de cumparare a unei garsoniere.
Intrebare : cum pot plati tinind cont depozitele de la banca au au termene diferite, la intervale de 2, 3 zile.
Pot achita in transe?
E indicat sa platesc cash o parte si alta parte prin transfer bancar ?
Se poate plati prin ordin de plata ? Si cum ?
Cel mai recent răspuns: mihamihaela06 , utilizator 21:19, 14 Octombrie 2012
Puteti plati si in numerar si prin transfer bancar asta cum va intelegeti cu vanzatorul....cu el trebuie sa vorbiti.,,pretul se stabileste de comun acord si la fel si modalitatea de plata.
Vanzatorul nu are pretentii dar am citit undeva ca e mai bine sa existe documente de transfer bancar
Plata se poate face oricum....depinde de speta...de la cine cumparati......oricum in act exista declaratia partilor ca au dat si au primit banii, daca o,ata se face prin transfer, ordinul de plata este dovada efectuarii platii....
Deci,,ambele variante sunt safe...ramane la latitudinea partilor ...
multumesc mult !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. este legală pretenția lui? manutmu manutmu Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau ... (vezi toată discuția)
Plati intre persoane fizice (legea 70/2015) ToniB ToniB Impreuna cu sotia cumpar un apartament cu pretul din contract de 250.000 lei. 1. putem plati 50.000 lei cash si 200.000 lei prin banca sau asta se numeste ... (vezi toată discuția)
Plata cash la notar ana_mar1a ana_mar1a Buna ziua, La cumpararea unui teren, se poate face plata la notar cash, in euro? Daca da, exista o limita, un plafon maxim? In eventualitatea in care ... (vezi toată discuția)