Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum achit un imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum achit un imobil

Buna seara,
Sunt pe punctul de a semna un precontract de cumparare a unei garsoniere.
Intrebare : cum pot plati tinind cont depozitele de la banca au au termene diferite, la intervale de 2, 3 zile.
Pot achita in transe?
E indicat sa platesc cash o parte si alta parte prin transfer bancar ?
Se poate plati prin ordin de plata ? Si cum ?
Puteti plati si in numerar si prin transfer bancar asta cum va intelegeti cu vanzatorul....cu el trebuie sa vorbiti.,,pretul se stabileste de comun acord si la fel si modalitatea de plata.
Vanzatorul nu are pretentii dar am citit undeva ca e mai bine sa existe documente de transfer bancar
Plata se poate face oricum....depinde de speta...de la cine cumparati......oricum in act exista declaratia partilor ca au dat si au primit banii, daca o,ata se face prin transfer, ordinul de plata este dovada efectuarii platii....
Deci,,ambele variante sunt safe...ramane la latitudinea partilor ...
multumesc mult !